آموزش‌های عمومی خانه‌داری

چطور لباس‌ها را اتو کنیم؟

چگونه لباس‌ اتو کنیم؟

چطور لباس‌ها را اتو کنیم؟

ظاهر تمیز و آراسته در وجهه و شخصیت اجتماعی شما مؤثر است. یک آدم شیک و مرتب به نظر موفق و بانشاط‌تر می‌آید. مطمئن باشید اتو کردن لباس یا واکس زدن کفش‌ها، ارزش وقت گذاشتن را دارد.

بعضی از لباس‌ها حتماً باید اتو شوند تا ظاهر خوبی داشته باشند. این کار یک فرایند نسبتاً ساده است، مگر اینکه قبلاً هرگز این کار را نکرده باشید!

اولین قدم قبل از اتو کردن، جدا کردن و دسته‌بندی لباس‌هاست. جنس‌ها و انواع مختلف لباس، روش اتو کردن مجزایی دارند.

هنگام کار با اتو احتیاط کنید ممکن است باعث سوختگی یا آتش‌سوزی شود.

بخش ۱

اتو کشیدن بر اساس نوع پارچه

 

۱ . همه‌چیز را آماده کنید.

قبل از هر چیز تمام لباس‌هایی که نیاز به اتو دارند و وسایل مورد نیاز را آماده کنید. نمی‌شود وسط کار برای پیدا کردن یک لباس چروک دیگر اتوی داغ را رها کنید!

همچنین یک میز اتو با سطح بزرگ و مسطح برای راحتی کار آماده کنید. مطمئن شوید پایه‌های میز ثابت و محکم باشند.

شما به یک پارچه‌ی اضافه برای اتو کردن لباس‌های ظریف نیز نیاز دارید.

۲ . مرتب کردن لباس‌ها بر اساس جنس

الیاف متفاوت، روش و درجه حرارت مختلفی برای اتو کردن دارند. لباس‌های شسته شده را بر اساس جنسشان دسته‌بندی کنید. از لباس‌هایی که به درجه حرارت پایین‌تر نیاز دارند شروع کنید و به درجه بالاتر بروید.

جنس‌های ابریشم مصنوعی، استات، پشم و ابریشم همه باید در درجه حرارت ملایم اتو شوند. بهتر است لباس‌های ابریشمی و ابریشم مصنوعی را وارونه کنید و اتو بکشید. روی لباس‌های پشمی یک پارچه نازک مرطوب بیندازید و اتو بکشید.

پارچه‌های پلی‌استر را در حرارت متوسط و لباس‌های پنبه‌ای را در درجه حرارت بالا اتو بکشید. بهتر است برای این دو جنس، پارچه،  کمی مرطوب باشد یا از اتوبخار استفاده کنید.

۳ . چک کنید که اتو برای کار آماده باشد.

دفترچه راهنمای اتو را بخوانید معمولاً چراغ یا آیکونی برای نشان دادن آماده شدن اتو تعبیه‌ شده است. در غیر این صورت چند قطره آب روی آن بپاشید، اگر تبخیر شد اتو آماده است اگر اتو را روی حرارت بالا با بخار قرار داده‌اید، تست بخار اتو نیز، آماده بودن آن را مشخص می‌کند.

۴ . از یک پارچه مرطوب برای اتوی لباس‌های ظریف و پشمی استفاده کنید.

پارچه‌های ظریف نباید مستقیماً اتو شوند. همچنین برای لباس‌های پشمی و توری بهتر است یک پارچه مرطوب روی آن‌ها بیندازید و اتو بکشید. مواظب باشید که لباس فقط مرطوب شود و خیلی خیس نشود.

اگر جنس لباس را نمی‌شناسید برچسب اطلاعات آن را چک کنید. حرارت مناسب برای اتو کردن روی آن درج‌ شده است.

۵ . پارچه‌های پنبه و پلی‌استری را حتماً قبل از اتو کشیدن مرطوب کنید.

برای این اجناس حتماً از اتوبخار استفاده کنید یا کمی آب روی آنها اسپری کنید و یا قبل از اینکه صد درصد خشک شوند از خشک‌کن بیرون بیاورید و اتو کنید. در صورت خشک بودن به‌خوبی اتو نخواهند شد.

aid44975-728px-iron-step-5-version-4

۶ . پارچه‌های ظریف و مشکی را وارونه کنید.

برخی از لباس‌ها ممکن است حین اتو کردن درخشش خود را از دست بدهند یا آسیب ببینند. آنها را برگردانید و با توجه به خطوط و یا مدل‌های روی لباس خود، اتو بکشید. پارچه‌های جلا دار، مخمل، ابریشم و ابریشم مصنوعی، کتان و همچنین لباس‌های مشکی از این‌ دست هستند.

aid44975-728px-iron-step-6-version-4

بخش ۲

 اتوی لباس‌های مختلف

۱ . پیراهن را از یقه به پایین اتو کنید.

دکمه‌های پیراهن را بازکنید و یک‌لا روی میز بیندازید. ابتدا قسمت یقه را باز کنید و اتو بکشید. جلو و عقب لباس را از قسمت پایین یقه شروع کنید و تا پایین ادامه دهید. آستین‌ها را از مچ به سمت شانه اتو بکشید.

۲ . شلوار را از کمر به پایین اتو بکشید.

ابتدا آستر جیب شلوار را صاف‌کرده و اتو بکشید. اتو را روی کمر شلوار گذاشته و چند ثانیه فشار دهید دورتادور کمربند شلوار ادامه دهید. پشت پارچه‌های شلوار ،معمولاً بیشتر چروک می‌شود اگر نیاز شد چند بار اتو بکشید یا مثل قسمت کمر چند ثانیه فشار دهید و بردارید.

۳ . اتو کردن دامن

دامن را یک‌لا روی میز بیندازید و از پایین به سمت بالا اتو کنید. اگر لباس شما مدل دارد یا تکه‌دوزی شده یا  همچنین دارای چین پلیسه و جای ساسون‌ است آن را با احتیاط و از محل شروع مدل اتو کنید. مواظب زیپ‌ها و دکمه‌های روی لباس‌ها نیز باشید.

بخش ۳

اتو کردن با خیال راحت

۱ . پروژه اتو کردن، دور از بچه‌ها

اتوی داغ وسیله‌ای آسیب‌زاست. اتو کشیدن حتی با رعایت نکات ایمنی، بهتر است در غیاب کودکان انجام شود.

aid44975-728px-iron-step-10-version-5

۲ . اجازه دهید اتو سرد شود.

بلافاصله بعد از اتو کردن، آن را سر جایش نگذارید؛ باوجود حرارت زیاد ممکن است ایجاد سوختگی کند . ۱۰ دقیقه صبر کنید تا اتو کاملاً سرد شود.

۳ . اتوی استاندارد بخرید

اتو به‌عنوان یک وسیله‌ی برقی که دارای حرارت بالایی  است، احتمال خطر و آسیب زدن نیز دارد. اگر قصد خرید اتو دارید، حتماً به ویژگی‌های ایمنی آن توجه کنید.

اتوی بی‌سیم و شارژی یک انتخاب عالی است. خطر گیرکردن سیم و افتادن اتو و یا جرقه زدن در صورت خرابی سیم، قابل‌ توجه است. همچنین اتویی که خودکار خاموش شود بسیار مناسب است در این صورت اگر اتفاقی و در حین کار، اتو زدن  را ترک کردید، خطر آتش‌سوزی وجود ندارد.

aid44975-728px-iron-step-12-version-3

۴ .  درمان سریع سوختگی در صورت وقوع

عکس‌العمل سریع و صحیح به بهبود سوختگی کمک می‌کند. در صورت برخورد صفحه اتو با پوست و ایجاد سوختگی، آن قسمت را ۲۰ دقیقه زیر آب سرد بگیرید.

هرگز یخ، خمیردندان، کره یا سس روی سوختگی نزنید؛ ممکن است به پوستتان صدمه بزند.

اگر سوختگی بزرگ یا عمیق است، سریع به درمانگاه مراجعه کنید.

aid44975-728px-iron-step-13-version-3

۵ . اتوی داغ را زمین نگذارید.

هرگز اتوی داغ را روی میز اتو یا لباس رها نکنید. حتی اگر می‌خواهید یک ثانیه کار خود  را متوقف کنید، اتو را ایستاده قرار دهید.

aid44975-728px-iron-step-14-version-3

نکته‌ها

اتوی خود را به‌طور منظم تمیز کنید تا منافذ بخار آن مسدود نشود. یک پارچه تنظیف مرطوب، برای این کار مناسب است.

4

همچنین اگر اثری از سوختگی روی اتو مانده حتماً آن را پاک‌ کنید. کشیدن اتوی داغ روی نمک می‌تواند کمک کند.

3

هشدار

 

‌از برخورد سیم اتو با صفحه داغ آن جلوگیری کنید.

اتو را مدام روی لباس بکشید زیرا توقف اتو ممکن است پارچه را بسوزاند. حین کار همیشه یک‌چشمتان به اتو باشد، بی‌احتیاطی ممکن است باعث سوختن لباس یا پوست شما شود.

6

پیروز باشید.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

سما

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها