آرایش، زیبایی و سلامت رژیم غذایی

چطور با فریب دادن خودمان لاغر شویم؟

خوردن همیشه برای رفع گرسنگی نیست. استرس، هیجان و حتی بیکاری می‌تواند باعث خوردن بیش از حد شود. در این مطلب  روش‌هایی را آموزش می‌دهیم که به شما کمک کند تا به اصطلاح چشم و دل‌تان سیر شود و غذاهای کمتر و سالم‌تر بخورید.

پنج روش کاهش وزن از طریق گول زدن خود

۱ . غذاهای سالم را جلوی دید قرار دهید

چطور با فریب دادن خودمان لاغر شویم

شما فقط احساس نیاز به خوردن تنقلات دارید نه اینکه حقیقتا گرسنه باشید! اکثر اوقات در آشپزخانه به دنبال چیزی برای جویدن یا سرگرم شدن می گردید. پس قبل از اینکه یک تصویر ذهنی از خوراکی های آشپزخانه و یخچال خود داشته باشید، یک مجموعه پر زرق و برق‌ از میوه‌های تازه را در میدان دید خود قرار دهید؛ میان وعده شما قبل از رسیدن به یخچال انتخاب شده است!
مطالعات اخیر نشان می‌دهد که این روش بسیار موثر است. تحقیقات ثابت کرده افرادی که تغذیه صحیحی دارند، خوراکی‌های مغذی و سالم را در دسترس و جلوی چشم قرار می‌دهند.

به مقدار کافی سبزیجات آماده کنید و در مرکز یخچال قرار دهید. برش های میوه و سالاد تزیین شده در ظرف‌های جذاب و زیبا می‌تواند یک میان وعده عالی برای سیر کردن اشتهای چشم و دل باشد.

۲ . با شکم گرسنه خرید نکنید!

چطور با فریب دادن خودمان لاغر شویم

یکی از ترفندهای کاهش وزن این است که قبل از خرید مواد غذایی سیر باشید. اگر شما با شکم تشنه و گرسنه در راهروهای فروشگاه حرکت کنید، حتما به هر خوراکی چنگ می‌زنید و آنها را در سبد خرید خود می‌گذارید تا احساس ولع شما را رفع کند. مطالعات نشان داده که خریداران مواد غذایی در ساعات منتهی به شام، نسبت به زمان بعد از صبحانه یا نهار، مواد پرکالری‌تری را انتخاب می کنند.
جالب است که پژوهشگران می‌گویند این رفتار ممکن است ذاتی باشد چون گاهی اوقات پیدا کردن غذای پرکالری به این دلیل است که احتمال می‌دهیم دسترسی یا وقت خرید مجدد میسر نشود و گاهی صرفا به خاطر احساس نیاز کاذب به غذای پرکالری است. بنابراین قبل از خرید، یک میان وعده پروتئین‌دار بخورید یا بعد از صرف یکی از وعده های غذایی به فروشگاه بروید.

۳ . ظروف غذاخوری را کوچک کنید

چطور با فریب دادن خودمان لاغر شویم

یک تکه گوشت سرخ شده در بشقاب ۱۰ سانتی متری بزرگ تر به نظر می‌رسد تا یک بشقاب ۲۰ سانتی متری! یک وعده غلات پخته شده در یک کاسه کوچک بسیار جذاب است اما در ظرف بزرگ کم به نظر می‌آید و شما را سیر نمی‌کند. این یک ترفند برای ایجاد تصویر ذهنی صحیح از غذاست.

میزان مناسب از خوراکی را در ظرف کوچک‌تر بریزید تا به نظر زیاد بیاید.

۴ . در رستوران همان اول غذای خود را نصف کنید

پرس‌های مواد غذایی در رستوران‌ها اغلب بیشتر از یک وعده غذایی است. اگر شما با شکم گرسنه شروع به خوردن کنید،‌ احتمالا در اواخر صرف غذا و بعد از سیر شدن، باقیمانده بشقاب خیلی به هم ریخته و و غیر قابل استفاده است. همچنین ممکن است متوجه پرخوری خود نشوید و همه غذا را بخورید.

برای جلوگیری از پرخوری یا اسراف غذا، از همان ابتدا ظرف یک‌بار مصرف بگیرید و اضافی غذا را در آن بریزید. حالا شما یک بشقاب غذای کافی می‌خورید و یک وعده غذا به عنوان جایزه به خانه می‌برید.

۵ . یک مکان و زمان مشخص تعیین کنید

چطور با فریب دادن خودمان لاغر شویم

زندگی امروز  پر از مشغله و گرفتاری است و شما را مجبور می‌کند تا صبحانه را در مسیر بخورید، نهار را روی میز کار و شام را جلوی تلویزیون صرف کنید! اینها می‌تواند برنامه کنترل وزن شما را نابود کند.
تحقیقات نشان می‌دهد که تمرکز بر مواد غذایی و عدم توجه به اطراف می‌تواند به شما کمک کند تا از طعم غذا لذت ببرید و کمتر بخورید. همچنین صرف غذا روی میز یا یک جای مشخص به کنترل میزان خوردن کمک می‌کند.
هر آنچه می خواهید در سفره بگذارید را از قبل آماده کنید و مطمئن شوید که لازم نیست وسط غذا برای آوردن آب یا ظرف به آشپزخانه بروید؛ حتی برای یک لحظه! سپس با آرامش و آهستگی غذا بخورید.

چطور با فریب دادن خودمان لاغر شویم


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

سما

دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها