ابزار توسعه دهند وب برنامه نویسی طراحی و برنامه نویسی وب

پایگاه داده‌ گراف چیست؟

قبل از هر چیزی در این مطلب آموزشی باید مفهوم گراف را برای شما یادآوری کنم.

یک گراف از دو عنصر تشکیل شده است: یک گره (node) و یک رابطه (relationship) یا همان یال.

تعریف دقیق‌تر گراف به این صورت است که، گراف مجموعه‌ای از رأس‌ها است، که توسط یال‌ها به هم وصل شده‌اند. یال‌ها  دو نوع ساده و جهت‌دار هستند، که هرکدام در جای خود کاربردهای بسیاری دارد. مثلاً اگر صرفاً اتصال دو نقطه -مانند اتصال تهران و زنجان با کمک آزادراه- مدنظر شما باشد، کافی است آن دو شهر را با دو نقطه نمایش داده و اتوبان مزبور را با یالی ساده نمایش دهید. اما اگر بین دو شهر، جاده‌ای یک‌طرفه وجود داشته باشد آنگاه لازم است تا شما با قرار دادن یالی جهت‌دار مسیر حرکت را در آن جاده مشخص کنید. همچنین برای اینکه فاصله بین دو شهر را در گراف نشان دهید، می‌توانید از گراف وزن‌دار استفاده کنید و مسافت بین شهرها را با یک عدد بر روی هر یال نشان دهید.

مهم‌ترین کاربرد گراف، مدل‌سازی پدیده‌های گوناگون و بررسی بر روی آنهاست. با گراف می‌توان به‌راحتی یک نقشه بسیار بزرگ یا شبکه‌ای عظیم را در درون یک ماتریس به نام ماتریس وقوع گراف ذخیره کرد و یا الگوریتم‌های مناسب مانند الگوریتم دایجسترا یا الگوریتم کروسکال و… را بر روی آن اعمال نمود.

یکی از قسمت‌های پرکاربرد نظریه‌ی گراف، گراف مسطح است که به بررسی گراف‌هایی می‌پردازد که می‌توان آنها را به‌نحوی روی صفحه کشید که یال‌ها جز در محل رأس‌ها یکدیگر را قطع نکنند. این نوع گراف در ساخت جاده‌ها و حل مسأله کلاسیک و قدیمی سه خانه و سه چاه آب، به‌کار می‌رود.

پایگاه داده‌ گراف چیست؟

یک پایگاه داده گراف، یک سیستم مدیریت پایگاه داده آنلاین است با قابلیت ایجاد، خواندن، به روز‌ رسانی و حذف (CRUD) عملیات کار بر روی یک مدل داده گراف است. بر خلاف پایگاه داده‌های دیگر، روابط اولویت اول در پایگاه داده گراف است. به این معنی برنامه‌ی شما نیازی ندارد برای انجام عملیات‌های خود از چیزهایی مانند کلید‌های خارجی و یا پردازش خارج از گروه، مانند نگاشت کاهش MapReduce (تلخیص و انتخاب).

مدل داده در پایگاه داده‌ گراف به مراتب ساده‌تر و رساتر از NoSQL و همچنین پایگاه داده های رابطه‌ای (SQL , relational databases) هستند.

دو ویژگی مهم در فناوری پایگاه داده‌ گراف وجود دارد:

ذخیره سازی گراف:

برخی از پایگاه داده‌های گراف از ذخیره‌سازی بومی یا درونی استفاده می‌کنند که به طور خاص برای ذخیره‌سازی و مدیریت گراف‌ها استفاده می‌شود. ذخیره‌سازی غیر‌بومی یا خارجی دارای سرعت به مراتب کمتری نسبت به حالت بومی آن دارد.

موتور پردازش گراف:

موتور پردازش در پردازش گراف، کارآمدترین وسیله برای گره‌ها است این گره‌ها، گره‌هایی هستند که به صورت فیزیکی به هم متصل‌اند و در پایگاه داده وجود دارند.

مزایای استفاده از پایگاه داده‌های گراف

بزرگان فناوری اطلاعات مانند گوگل، فیس‌بوک، لینکداین و پی پال همه به قدرت پایگاه داده‌های گراف پی برده‌اند و در گسترش تجارت خود از آن استفاده می‌کنند. راز این استفاده، در داده‌هایی است که در اختیارشان است که با استفاده از پایگاه دادهای‌گراف تمام دادهای خود را استخراج و بدون هیچ محدودیتی از آنها استفاده می‌کنند.

پایگاه داده‌های گراف با هدف کار با داده‌های بسیار زیاد و افزایش حجم ارتباط بین داده ها است.


پیروز باشید!
طراح باشی

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها