خانه‌داری

پاک کردن لکه چای و قهوه – آموزش پاک کردن لکه ۳

آموزش پاک کردن لکه قهوه و جای

حتما تجربه تلخ ریختن چندین قطره چای یا قهوه برروی پیراهن‌تان را داشته‌اید. اگرچه این نوع از لکه در ابتدا ظاهر بدی ندارد و ممکن است شما را چندان نگران نکند اما پس از گذشت چند دقیقه، شاهد زردی ناخوشایندی بر روی لباستان خواهید بود که بسیار ناراحت کننده است. با این حال نیازی به نگرانی نیست چراکه نکات و راه کارهای کاربردی بسیاری برای از بین بردن این نوع از لکه وجود دارد که در اینجا به آنها می‌پردازیم.

آموزش پاک کردن لکه قهوه و جای

نکات ضروری پیش از پاک کردن لکه چای و قهوه

  • خیلی سریع عمل کنید. اگر از سرعت عمل بالایی برخوردار باشید و بلافاصله پیش از خشک شدن لکه آن را با آب داغ شستشو دهید نتیجه بهتری خواهید گرفت.
  • در همان ابتدای لکه‌زدایی از آب و صابون برای پاک کردن این نوع از لکه استفاده نکنید. زیرا ممکن است لکه ثابت شده و دیگر قادر به پاک کردن آن نباشید.

روش‌های برای پاک کردن لکه چای و قهوه

  1. محل لکه را با آب گرم و تکه‌ای اسفنج بسابید. سپس کمی گلیسیرین را حدود نیم ساعت بر روی لکه قرار دهید تا آن را محو و کم‌رنگ کند. بعد از آن لباس را با آب گرم و صابون به خوبی بشویید.
  2. مقداری مایع ظرفشویی را در یک لگن آب ولرم ریخته و لباس لک شده را در آن قرار دهید تا به خوبی خیس بخورد، سپس با استفاده از یک اسفنج نرم روی لکه را بسابید تا کاملا محو شود.
  3. مقداری شکر را در یک لگن آب گرم ریخته و شربتی غلیظ از شکر درست کنید. خیساندن لباس در این شربت غلیظ می‌تواند لکه ایجاد شده را پاک کند. پس از لکه‌زدایی لباس را به خوبی بشویید.
  4. تکه‌ پارچه خیسی را به کمی پودر ماشین لباسشویی آغشته کرده و بر روی لکه بکشید تا به خوبی پاک شود. سپس لباس را طبق روال معمول شستشو دهید.
  5. با اسپری مخصوص مو سطح لکه را به خوبی بپوشانید. سپس صابون را برروی لکه مالیده و بعد از لکه‌زدایی آن را در آب سرد خیس کنید و سرانجام بشویید.
  6. برای لکه زدایی از روی لباس‌های سفید یا نخی، آب جوش را از طرف پشت پارچه روی لکه بریزید و چندین بار این کار را تکرار کنید. در صورت پاک نشدن لکه می‌توانید با استفاده از آب اکسیژنه لکه را محو کرده و سپس آن را با آب شستشو دهید.
  7. استفاده از محلول سرکه و الکل در پاک کردن لکه قهوه بسیار موثر است. سطح لکه‌دار لباس را حدود ۳ تا ۴ دقیقه در این محلول خیس کنید و بعد از پاک شدن لکه، لباس را آب‌کشی نمایید.
  8. لباس را در آب گرم خیس کرده و ۲ قاشق غذاخوری آمونیاک به آن اضافه کنید. پس از شستن سطح لک شده، لباس را با پودر رخت‌شویی بشویید.

 

اگر امکان شستشو نباشد چه کنم؟

نمک در چنین شرایطی می‌تواند یاریگر شما باشد. اگر بلافاصله قادر به شستشوی لکه ایجاد شده بر روی لباستان نیستید، مقداری نمک را روی سطح لکه بریزید. چند دقیقه صبر کنید تا کاملا مواد را به خود جذب کند، سپس با دستمال کاغذی، نمک را از روی سطح لباس پاک کنید.
پس از مهیا شدن شرایط شستشو می‌توانید با آب گرم و مواد شوینده به خوبی لباس را شسته و آبکشی نمایید.

پاک کردن لکه‌های قدیمی چای یا قهوه

پودر شوینده سدیم بورات، ماده شیمیایی اکسید کننده‌ای است که می‌توانید برای از بین بردن لکه‌های قدیمی چای و قهوه از آن استفاده کنید.
برای این کار نخست در یک فنجان آب، مقدار ۲ قاشق غذاخوری سدیم بورات را حل کنید. سپس محلول را روی لکه بریزید و حدود ۱۰ دقیقه منتظر بمانید. پس از محو شدن لکه لباس را به خوبی شستشو دهید تا لکه بطور کامل از روی آن پاک شود.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

هانیه امینی

استاد ادبیات فارسی و نویسنده سرویس اجتماعی در رادیو و مطبوعات

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها