موفقیت در شغل و کسب و کار موفقیت در کار

هوشمندانه فکر کنیم و با تمرکز کار کنیم

وشمندانه فکر کنیم و با تمرکز کار کنیم

ما با فعالیت‌هایی که انجام می‌دهیم ذهن خود را تعلیم می‌دهیم. برای مثال، رانندگان باتجربه تاکسی، به طور غیرمعمولی از هیپوکامپ بزرگ‌تری برخوردار هستند، هیپوکامپ بخشی از مغز است که مسئولیت جهت‌یابی را بر عهده دارد. نوازندگان زبردست ویولن یا کیبورد نیز  از قشر حرکتی مغزی گسترده‌تری برخوردار هستند، همان بخش از مغز که با فعالیت‌های حرکتی مرتبط است. در واقع مغز ما با کارهایی که به‌طور مداوم انجام می دهیم رشد می‌یابد و تغییر می‌کند.

اخیراً وب‌سایت lumosity.com مدعی شده که توانسته از قدرت واقعی نوروپلاستیستی( دانشی متشکل از مجموعه‌ای از راهکار‌ها که مغز را جسمی متغیر متصور شده که در اثر تحریکات گوناگون و تکراری تقویت یا ترمیم می‌شود) برای ارتقای مهارت‌های شناختی نمونه‌های مورد آزمایش، بهره ببرد که این کار را از طریق وبسایت خود و ترفندهای موجود در آن عملی می‌کند. درهر حال این را نیز در نظر داشته باشید که اینترنت ممکن است اثری معکوس در تقویت مهارت‌های شما نیز ایفا کند. دانشمندان فرضیه‌ای ارائه داده‌اند که بر طبق آن عادت اینترنت‌گردی، بدون دلیل خاص و رفتن از صفحه‌ای به صفحه دیگر در کمتر از چند لحظه در واقع باعث تضعیف قوای نورونی ما شده و سلول‌های عصبی را نسبت به تمرکز کردن کم، متمایل‌تر می‌کند. نگرانی مشابه دیگری نیز وجود دارد که مدعی است افراد با نظارت کردن مداوم و توجه دائمی نسبت به پیامک‌ها، توییت‌ها و ایمیل‌های فراوانی که از منابع مختلف به گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و رایانه‌های افراد سرازیر می‌شوند، به واقع توانایی و محدوده‌ی تمرکز خود را به پرتگاه سقوط و انحطاط می‌کشانند.

مباحثی که از علم عصب‌شناسی مطرح گردید در زمینه‌ی مدیریت نیز کارایی زیادی دارند. معطوف کردن توجه و تمرکز ما بر روی موضوعاتی که از اولویت و ارزش زیادی برخوردارند یک نکته‌ی کلیدی در بهبود کارایی شغلی است که منتهی به یک تأثیر مثبت دائمی در کار خواهد شد. در کنار آن ناتوانی در تمرکز، مسبب اصلی اتلاف استعدادها و ناکامی‌ها خواهد بود.

نتایج عدم تمرکز در مدیران

وشمندانه فکر کنیم و با تمرکز کار کنیم

۱) اتلاف وقت

یک فرد عادی به‌طور میانگین، ۳۵-۴۰ ساعت، هدر رفت زمان را در طول یک هفته تجربه می‌کند. به بیان دقیق‌تر، زمان هدر رفت، زمانی است که فرد مشغول کار، خواب و استراحت، غذا خوردن، رسیدگی به کارهای شخصی و یا انجام مأموریت‌ها نباشد. با یک نسبت ساده پی می‌بریم که این مقدار زمان، معادل حدود ۲۰۰۰ ساعت در یک سال خواهد بود. این موضوع که زمان را ثمربخش یا بیهوده سپری کنیم، قطعاً تأثیری شگرف در موفقیت یا شکست ما ایفا خواهد کرد.

۲) استفاده نامناسب از منابع موجود

زمانی که مدیر تمرکز کاری خود را از دست بدهد، مدیریت بسیار ضعیفی روی منابع پروژه خواهد داشت. از انرژی کاری خود به شکلی نامناسب استفاده خواهد کرد و استعدادها و موهبت‌های الهی خود  را هنگام انجام ریسک‌های ناکارآمد، بر باد خواهد داد.

درمان عدم تمرکز در پرسیدن مداوم سه سؤال از خود، خلاصه شده است:

  • من چه علایقی دارم؟
  • من چه استعدادهایی دارم؟
  • کدام فرصت‌های طلایی در کار برای من فراهم شده است؟

 

یکی از راهکارهای موثر دیگر نیز این است که پی ببرید در انجام چه کارهایی مهارت دارید و از انجام کدام کار ها لذت می برید. این کارها نقطه ی قوت شما هستند. بعد از این گام، می توانید به دنبال افراد یا مکان هایی بگردید که توانایی های شما را گسترش داده تا به نقطه ای برسید که توانایی های تان در کاری مفید و موثر به کار گرفته شوند. علایق فردی ما با گذشت زمان دست خوش تغییراتی می شوند. با کسب تجارب مختلف به اطلاعات بهتری در مورد استعداد های خود می رسیم. به همین دلیل، همیشه نیاز به تمرکز و تصمیم گیری درست خواهیم داشت.

اگر سؤال‌های بالا را از خود بپرسید و به جواب‌های خود فکر کنید، متوجه خواهید شد در این لحظه، چه چیزی بالاترین اهمیت را دارد و نیاز دارید که تمرکز خود را بر روی آن حفظ کنید.

کمی در مورد خود بیاندیشید و از خود سؤال کنید.

آیا تا به حال شده است که در کنار تمام مسائل انحرافی که در گوشه و کنار زندگی، برای شما رخ می‌دهد بتوانید در مورد توانمندی‌های خود اندیشه کنید؟ شما می‌توانید در نظرات خود ما را از روش‌ها و ترفند‌هایی که در زندگی خود کشف کرده و به‌کار بسته‌اید، با خبر سازید!


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

مهدی نعمتی

نویسنده و مترجم.

دانشجوی سال دوم رشته پزشکی...

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها