روانشناسی مهارت های زندگی

ناامیدی را از زندگی خود دور کنید

ناامیدی را از زندگی دور کنیم

در دورانی که پول، شهرت و زیبایی، ایده‌آل هر شخصی به‌شمار می‌رود، داشتن احساس خوب به زندگی بدون این چیزها سخت است. این ناامیدی می‌تواند یک تلنگر برای رسیدن به آرزوها باشد. به‌یاد داشته باشید که رضایت از زندگی از درون به‌دست می‌آید. با این مقاله قدم در راه موفقیت بگذارید.

چگونه احساس ناامیدی در زندگی را از بین ببریم؟

بخش۱- دورنمای خود را گسترش دهید.

stop-feeling-like-your-life-isnt-good-enough-1

 • مهربان باشید.

این اولین گام برای کسب قدرت است. اگر این مسأله را باور نداشته باشید، نمی‌توانید تغییر مؤثری در زندگی خود ایجاد کنید. واقعیت این است که شما قدرت ایجاد موج مثبت(یا منفی) در خود دارید. حالت شما در زندگی به خود شما بستگی دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که مهربانی با دیگران احساس خوبی را در شما ایجاد می‌کند و سروتونین در مغز آزاد می‌شود حتی اگر در درون حود حس خوبی ندارید، با دیگران مهربان باشید، این مسأله به خود شما نیز کمک می‌کند.

 • با دیگران ارتباط چشمی برقرار کنید. درباره‌ی احوال آن‌ها پرس و جو کرده و سعی در برقراری ارتباط با دوستان و همکاران داشته باشید.
 • با دیگران با ملایمت برخورد کنید. شما از اتفاقات زندگی دیگران خبر ندارید؛ ممکن است شما تنها کسی باشید که در این روز با این شخص ارتباط برقرار می‌کنید. شما نمی‌دانید که یک کلمه یا برخورد چه تأثیر به‌سزایی در افراد دارد.

stop-feeling-like-your-life-isnt-good-enough-2

 • به خودتان تلقین کنید.

احساس خوب می‌تواند رضایت درونی به ارمغان بیاورد. کمک به دیگران و مهربانی می‌تواند شما را به‌سمت خوب بودن هدایت کند.

 • وقتی که از خواب بیدار شدید و انرژی کمی داشتید، سعی در بالا بردن انرژی داشته باشید. در آینه نگاه کنید و لبخند بزنید. شاید احمقانه به‌نظر برسد ولی قطعاً موثر است؛ وقتی دیگران درباره اوضاع و احوال شما می‌پرسند، بگویید این بهترین روز زندگی من است. جملاتی این چنین می‌تواند عالی باشد: “روز بسیار عالی و خوبی دارم” و یا “امروز، بهتر و بهتر می‌شود.”
 • لبخند و خنده می‌تواند روز عالی برای شما رقم بزند. تحقیقات نشان می‌دهد که تلقین شما برای خندیدن و داشتن احساس خوب، به شکل خودکار تغییرات مثبتی در شما ایجاد می‌کند. برای مثال اگر سعی کنید به هر شکلی لبخند بزنید، پس از دقایقی حس می‌کنید آرام‌تر و شادتر هستید.

stop-feeling-like-your-life-isnt-good-enough-4

 • ارزش‌های اخلاقی را درک کنید.

گاهی اوقات شما در زندگی کمبودهایی دارید و تمرکز خود را بر روی مسائل مادی مثل ماشین و زیبایی و خانه قرار داده‌اید. ثروت‌ها زودگذر است و از بین می‌رود. برخی صفات اخلاقی مثل عشق، صداقت و … می‌تواند سرمایه‌ی شما باشد. به زیبایی‌های طبیعی، شخصیت خوب، دوستی و خانواده اهمیت دوچندان دهید.

 • یک فهرست از صفات خوب خود و اطرافیان خود تهیه کنید. اعتماد، صداقت و …. نمونه‌هایی از این موارد است. همه‌ی این ویژگی‌ها می‌تواند فوق‌العاده باشد که نادیده گرفته می‌شود. این موارد را در خود و دیگران شناسایی کرده و سعی در نمایش این صفات خوب داشته باشید.
 • سعی کنید افراد را با ویژگی‌های خوب آن‌ها تمجید کنید و به ظواهر نپردازید( البته در تعریف ظواهر نیز ارزش‌های شخصیتی را در نظر بگیرید.) می‌توانید از جمله‌های این چنینی در مکالمه با دوستان خود استفاده کنید: ” من واقعاً از صداقت تو لذت می‌برم. حتی زمانی که باهم اختلاف نظر داریم، من می‌توانم برای پیشرفتم روی نظرات تو حساب کنم.”.

stop-feeling-like-your-life-isnt-good-enough-5

 • نحوه‌ صحبت خود را تغییر دهید.

وقتی با خودتان در ذهن خود صحبت می‌کنید چه حسی پیدا می‌کنید؟ این افکار می‌تواند باعث شکست شما شود. حرف‌های مثبت، اعتماد به نفس می‌آورد، شما را کارآمد می‌کند و احساس بهتری به شما می‌دهد. در مقابل این موج مثبت، افسردگی، اضطراب و کاهش اعتماد به‌ نفس وجود دارد. استراتژی‌های زیر می‌تواند به شما کمک کند:

 • آگاهانه فکر کنید؛ به این فکر کنید که چه چیزهایی بر روی شما تأثیر منفی می‌گذارد.
 • وقتی افکار منفی را شناسایی کردید، سعی در تغییر آن‌ها داشته باشید. به‌طور‌ مثال “من بی‌ارزش هستم و شغل مورد نظرم را پیدا نمی‌کنم.” این جمله به وضوح منفی است و راه‌های پیشرفت را سد می‌کند. جملات امیدوارکننده و مثبت بگویید : “من توانایی‌های زیادی دارم و شغل مناسبی پیدا خواهم کرد.”.
 • صحبت کردن با خود مثل صحبت با یک دوست صمیمی است. شما یک دوست صمیمی را تحقیر نمی‌کنید و در مورد ویژگی‌های مثبت او صحبت می‌کنید.

بخش ۲- یاد بگیرید خود را با کسی مقایسه نکنید.

stop-feeling-like-your-life-isnt-good-enough-6

 • در مورد صفات مثبت خود تأمل کنید.

وقتی زندگی خود را با دیگران مقایسه می‌کنید، دستاوردهای خود را بی‌اهمیت می‌بینید. مقایسه یک سم است. وقتی زندگی خود را با دیگران مقایسه می‌کنید نهایتاً به نقاط منفی می‌رسید. همیشه یک نفر از شما باهوش‌تر، ثروتمندتر و … وجود دارد. سعی کنید ویژگی‌های خود را یادآوری کنید.

 • وقتی توانایی‌های خود را شناسایی کردید، آن‌ها را یادداشت کنید و روی آینه قرار دهید تا همیشه جلوی چشمان شما باشد. همین یادداشت را داخل کیف و در خودروی خود نیز بگذازید و با مشاهده‌ی آن‌ها به خود اعتماد به نفس بدهید.
 • اگر شناسایی توانایی‌های خود، سخت است، فعالیت‌هایی برای شناسایی آن‌ها انجام دهید. یک کاغذ و خودکار به‌همراه داشته باشید و به محض این‌که توانایی در خود دیدید، یادداشت کنید. علایق خود را بدانید و سعی در بالا بردن توانایی های خود داشته باشید.

stop-feeling-like-your-life-isnt-good-enough-7

 • ستایش افراد مشهور را متوقف کنید.

وقتی خود را با دیگران و نحوه‌ی زندگی آن‌ها مقایسه می‌کنید، بهتر دانستن آن‌ها، امری طبیعی است. اولاً، مقایسه‌ی زندگی شما با دیگران درست نیست و ثانیاً، شما از مشکلات درونی زندگی دیگران بی‌خبر هستید. افراد مشهور نیز جزئی از مردم هستند.

stop-feeling-like-your-life-isnt-good-enough-8

 • بدانید که همه انسان‌ها نقاط ضعفی دارند.

همان‌گونه که گفته شد، همه‌ی مردم صفات خوب و بد زیادی دارند. وقتی شما فقط نقاط ضعف خود را می‌بینید و نقاط قوت دیگران را ستایش می‌کنید، موج منفی درون شما پدیدار می‌شود. افکار منفی را از خود دور کنید. ” همه افراد خوش‌پوش هستند به جز من.” اگر به اطراف خود نگاه کنید قطعاً نمونه‌هایی برای نفی این جمله می‌یابید.

stop-feeling-like-your-life-isnt-good-enough-9

 • زندگی خود را غنی کنید.

یکی از دلایلی که شما حس خوبی نسبت به زندگی ندارید این است که از همه تواناییهای خود استفاده نمی‌کنید. راهی برای هدفمندسازی زندگی خود بیابید. به‌طور مثال اگر از آهنگ‌سازی لذت می‌برید، از توانایی خود استفاده کنید و آن را ارایه دهید.

 • در مقابل ممکن است شما از زندگی به خاطر چالش‌های پیش‌رو ناراضی باشید؛ به راه‌های ارتقا زندگی خود فکر کنید. این ارتقا می‌تواند با یادگیری زبان جدید، مهارت جدید و یا آموزش هر نوع  تخصصی  صورت گیرد.
 • علاوه بر چالش‌ها، از سرگرمی‌های خود برای تقویت پیوندهای اجتماعی استفاده کنید.

بخش ۳- قدردانی

stop-feeling-like-your-life-isnt-good-enough-10

 • سپاسگزار باشید

قدرانی و سپاسگزاری یکی از مواردی است که افراد بدون اعتماد به نفس انجام نمی‌دهند. اگر از بیرون به زندگی خود نگاه کنید، نکات مثبت زندگی خود را بهتر می‌بینید. اگر بیماری لاعلاج ندارید، اگر غذایی برای خوردن دارید، اگر جایی برای خوابیدن دارید و اگر به‌آسانی حرف می‌زنید بدانید که از ۷۰% مردم دنیا وضعیت بهتری دارید.

 • برای چیزهایی که دارید، قدردان باشید و این نکته را به‌خود یادآور شوید. این کار باعث مثبت‌نگری شما به زندگی می‌شود.

stop-feeling-like-your-life-isnt-good-enough-11

 • به لحظات مهم زندگی خود  توجه داشته باشید.

به لحظات شاد گذشته‌ی خود فکر کنید. شاید این لحظات، لحظ‌ه‌ی کمک شما به یک دوست برای عبور از یک سختی و یا رسیدن به یک منظور خاص مثل عشق باشد. احساس خود را از این تجربیات بازیابی کنید. این شادی‌ها نقاط امید بسیار زیادی را در زندگی شما پدیدار می‌کند.

stop-feeling-like-your-life-isnt-good-enough-12

 • عضو یک خانواده بودن مهم است.

ممکن است شما خانواده‌ی خود را از دست داده باشید، در این حالت روابط خود را با افراد نزدیک به خود محکم کنید. فرزند، همسر، پدر، مادر و دوستان نزدیک بهترین گزینه‌ها هستند. دانشمندان دریافته‌اند که افراد با روابط اجتماعی ضعیف، ۵۰% بیشتر در معرض مرگ زودرس هستند.

 • حفظ روابط با خانواده، موجب سلامتی می‌شود؛ پس روابط خود را تقویت کنید. به خانواده و دوستان خود نشان دهید که در زندگی شما نقش دارند.

stop-feeling-like-your-life-isnt-good-enough-13

 • به دیگران کمک کنید.

کمک به دیگران به شما حس اعتماد به نفس و با ارزش‌بودن می‌دهد. به سالمندان کمک و به دانش آموزان تدریس کنید، به بی خانمان ها غذا دهید و … .

 • کارهای داوطلبانه استرس شما را کاهش، ارزش شما را افزایش و باعث تغییرات مثبت در زندگی شما می‌شود.
نکات
 • برخی افراد برای حل مشکلات، به اعتقادات خود رجوع می‌کنند. اگر چنین اعتقاداتی دارید از آن کمک بگیرید و اگر ندارید به شما پیشنهاد می‌کنیم به مکان‌های مذهبی رفته و با افراد متخصص در این زمینه صحبت کنید. قطعاً تأثیر آن را با آرامشی که در شما ایجاد می‌شود خواهید دید.
 • گاهی اوقات به‌سبب تلاش برای رسیدن به اهداف اجباری، زندگی برای ما خسته‌کننده می‌شود. سعی کنید برای خود، سرگرمی‌ها و اهداف جدیدی مانند یادگیری یک زبان جدید ایجاد کنید. این کار علاوه‌بر پرکردن زمان‌های آزاد شما، باعث احساس رضایت و بالا رفتن توانایی های شما می‌شود.

 


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

سجاد نوری

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها