مدیریت و رهبری

مدیران موفق چگونه با کارمندان ارتباط برقرار می‌کنند؟

مدیران موفق چگونه ارتباط خود و کارمندان را کنترل می‌کنند

به عنوان یک مدیر، اگر رفتار کارمندان خود را زیر نظر داشته باشید، خواهید فهمید که اغلب فعالیت‌های آن‌ها براساس نیازها و علایق خود آن‌ها است نه طبق علایق شما. مدیر کاربلد نباید اهداف و نظرات شخصی خود را بر اهداف گروه، غالب و  یا اعضا را مجاب به انجام کاری برخلاف میل باطنی آن‌ها کند. به‌جای آن باید کاری انجام دهد که اعضا، ارتباطی معنادار بین ایده‌ی رئیس و نیازها و علایق شخصی خود پیدا کنند. در چنین شرایطی نظر رئیس حالتی تهاجمی و تحمیلی هم به خود نخواهد گرفت.

به عنوان یک مدیر در روابط خود با کارکنان، تغییر ایجاد کنید

به‌جای محکوم کردن دیگران، باید بتوانیم خود را به‌جای آن‌ها قرار دهیم و زاویه‌ی دید خود را تغییر دهیم و از دید آنان به قضیه نگاه کنیم. یکی از راه‌های تحقق این مهم این است که از آنان سؤال بپرسیم. البته قبل از مطرح کردن پرسش‌های خود، باید کمی هم در مورد پایه‌های ایده‌ی کارمندان، اطلاعاتی کسب کنیم تا جوری به نظر نرسیم که انگار سؤالی بی‌محتوا مطرح کرده‌ایم.

ایده‌های ذهنی افراد مقید به زمان و منطقی

افراد عموماً خود را بر دیگری اولویت می‌بخشند. در حقیقت بسیاری از مردم می‌توانند در لحظاتی از زندگی فداکاری کرده و دیگری را بر خود ترجیح دهند. ولی خب هستند افرادی که وجود خود را بر هر چیزی مقدم می‌شمارند.
ایده‌های ذهنی افرادی که احساسی تصمیم می‌گیرند.

هنگامی‌که با این گروه از افراد، دست و پنجه نرم می‌کنید باید بدانید که بیشتر قرار است بر روی احساسات آن‌ها نظر دهید نه منطق آن‌ها. مخلوقاتی که عمدتاً از احساس آن‌ها ،از تعصبی برخواسته از غرور و خودبینی نشأت می‌گیرد.
برخورد با افرادی که خود رأی هستند.

بیایید با خود صادق باشیم. گاهی ممکن است روی عقیده‌ای پافشاری کنیم که اگر خوب فکر کنیم می‌فهمیم که به‌خاطر محتوای آن نیست بلکه به خاطر این است که ما آن را مطرح کرده‌ایم. به همین راحتی.

افرادی که بسیار واقع‌گرا و تجربی هستند

افرادی هستند که جهان را  به‌واقع آن‌طور که تجربه کرده‌اند می‌بینند نه آن‌طور که هست. عوامل زیادی در شکل دادن به این طرز تفکر نقش دارند که می‌توان به تجارب گذشته، حالات روحی و نگرش غالب آن‌ها در حیات اشاره کرد.

افرادی که به شدت دلیل‌گرا هستند و تنها در صورت قانع شدن، نظر خود را عوض خواهند کرد

وقتی که به افرادی، اهرم فشار یا دستوری برای اقدام به تغییر برسد، خود را بسیار مقاوم نسبت به تغییر خواهند یافت.

مدیران  و رهبران چه سؤالاتی باید از کارمندان خود بپرسند؟

manager-in-contact-with-employee

با توجه به حقایقی که در مورد تیپ‌های شخصیتی مختلف افراد، گزارش شد. ماهیت پیچیده‌ی انسانی بسیار ملموس‌تر گشته و لذا یک مدیر موفق نباید انتظار داشته باشد همه‌ی کارکنان خود، با یک شیوه‌ی کاملاً یکسان برای انجام کار تشویق شوند. در واقع یک نسخه برای همه پیچیدنی نیست. پس به‌جای برخورد یک‌جانبه و استفاده کردن از یک روش برای جلب نظر زیردستان، یک مدیر کاردان با در نظر گرفتن شایستگی‌ها و ویژگی‌های بارز شخصیتی هر کدام از کارمندان خود، روش‌های خود را نیز تغییر داده و  آنان را شخصی‌سازی می‌کند تا به بهترین نتیجه دست یابد.

1. به کدام قسمت از کار، اشتیاق شدید دارند؟

نشانگر این است که چه کاری را انجام خواهند داد.

2. استعداد آن‌ها در کدام بخش است؟

نشانگر توانمندی آن‌ها در کار خواهد بود.

3. اخلاق و مزاج آن‌ها چگونه است؟

نشانگر الگوهای رفتاری آن‌ها خواهد بود.

4. رتبه شغلی آن‌ها چیست؟

نشانگر میزان گستردگی قلمرو شغلی آن‌ها است.

5. چه چیزی برای آن‌ها اهمیت دارد؟

نشانگر تعصبات و اولویت‌های زندگی آن‌ها است.

6. ارتباط آن‌ها با مدیر چگونه است؟

نشانگر سطح علاقه‌مندی آن‌ها به تغییر است.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

مهدی نعمتی

نویسنده و مترجم.

دانشجوی سال دوم رشته پزشکی...

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها