آموزش‌های عمومی خانواده و دوستان مهارت های زندگی

چند نکته مهم درباره انتخاب لباس نوزاد

قطعاً شما نیز پیش از تولد نوزاد خود به این موضوع فکر کرده‌اید که در هنگام بازگشت از بیمارستان و پس از آن، نوزاد شما چه لباسی بپوشد. قطعاً علاوه بر خرید خودتان،  لباس‌هایی نیز از طرف خانواده و دوستان به شما هدیه داده می‌شود، اما همه‌ی این لباس‌ها با توجه به سایز، فصل و البته سلیقه‌ی شما قابل‌ استفاده نیستند و انتخاب لباس در این شرایط برای والدینی که تاکنون فرزندی نداشته‌اند سخت می‌شود. در این مقاله راه‌های ساده‌ای برای یافتن لباس مناسب نوزادتان به شما آموزش داده می‌شود. با طراح باشی همراه باشید.

بخش ۱ – لباس مناسب هر فصل را بخرید.

نوزادان نیز مانند بزرگ‌ترها نیاز به البسه‌ی خاصی برای فصول گرم و سرد  دارند؛ پس همیشه پیش از شروع هر فصل، لباس مناسب را برای فرزند خود تهیه کنید.

dress-an-infant-1

۱٫ لباس کافی در زمستان

معمولاً مردم در فصل زمستان از انواع لباس‌ها مانند کلاه، ژاکت، دستکش و … استفاده می‌کنند. نوزادان نیز مثل بقیه‌ی افراد برای گرم ماندن نیاز به لباس کافی دارند.
• نوزاد شما باید یک کلاه گرم که سایز مناسب او باشد، داشته باشد. یک ژاکت مناسب نیز بسیار مناسب است. گرم نگه‌داشتن سر و بازو ،به گرم ماندن دیگر بخش‌های بدن نیز کمک می‌کند.
• یک دستکش برای جلوگیری از سرد شدن دست نوزاد نیز  نیاز است.
• همواره یک پتوی گرم به همراه داشته باشید تا زمانی که در فضای باز قرار دارید نوزاد خود را، از سرما حفظ نمایید.

dress-an-infant-2

۲٫ محافظت از پوست ظریف نوزاد در گرمای تابستان

تابستان نیز از فصولی است که باید  دمای بدن کودک خود را با لباس مناسب تنظیم کنید. عدم مراقبت کافی با آسیب دیدن پوست لطیف نوزاد همراه می‌شود.
• از یک کلاه نقاب‌دار مناسب برای جلوگیری از برخورد نور خورشید با صورت نوزاد خود استفاده کنید.
• در فصل تابستان البسه نوزاد شما باید به‌گونه‌ای باشد که پوست او تنفس کند. استفاده از لباس‌های تنگ و سنگین در فصل تابستان توصیه نمی‌شود. به‌جای آن از لباس‌های سبک و خنک و البته بارنگ روشن استفاده کنید تا گرما جذب لباس نشود.

بخش ۲ –لباس‌هایی که استفاده بیشتری دارند تهیه نمایید.

داشتن تعداد زیادی لباس‌ در کمد کودک مهم است. این لباس‌ها باید در روزهای ابتدایی بازگشت از بیمارستان که کودک نیاز به تعویض لباس بیشتری دارد، در دسترس شما باشد.

dress-an-infant-3

۱٫ تهیه یک لباس یکسره (یک تکه) با کیفیت

لباس های یکسره چون به راحتی قابل تعویض می‌باشد و کودک در آنها احساس راحتی می‌کند برای مواقعی که کودک پس از عوض کردن پوشک، لباس خود را کثیف کرده است بسیار مناسب است.

dress-an-infant-4

۲٫ لباس‌های یکسره زیپ دار مناسب بیرون

این نوع لباس‌ها کاربردی بوده و از نظر قیمت نیز به صرفه است که علاوه بر زیبایی، تعویض پوشک را نیز آسان می‌کند.

dress-an-infant-5

۳٫ جوراب و لباس مناسب داخل منزل

حتی در روزهای گرم تابستان نیز، نوزادان به دلیل شرایط بدنی ممکن است سرما بخورند.
• وقتی از لباس یکسره برای کودک خود استفاده نمی‌کنید، پوشاندن جوراب برای گرم نگه‌داشتن پاهای نوزاد مهم است.
• کلاه‌های نوزادی بسیار سبک هستند و در روزهای تابستان، سر کودک شما را به اندازه کافی گرم نگه می‌دارد.

بخش ۳ – لباس های خواب نوزادتان راحت باشد.

خرید لباس مناسب خواب برای نوزادان امری مهم است. دمای بدن نوزادان در هنگام خواب دچار نوسان می‌شود. لباس مناسب خواب برای نوزادان در جهت کنترل این نوسانات دما ضروری است.

dress-an-infant-6

۱٫ لباس گرم حتی بدون نیاز به پتو

استفاده از پتو برای نوزادان با توجه به خطر خفگی و گسترش SIDS (سندروم مرگ ناگهانی نوزاد) توصیه نمی‌شود. به‌علاوه، غلتیدن نوزادان در هنگام خواب و کنار رفتن پتو از روی آن،  می‌تواند او را در معرض هوای سرد قرار دهد. اگر نوزاد شما لباس مناسب و کافی در هنگام خواب پوشیده باشد، دیگر جای نگرانی برای موارد گفته شده وجود ندارد.

dress-an-infant-7

۲٫ پوشاندن سر کودک در هنگام خواب ممنوع!

پوشاندن سر کودک در هنگام خواب با توجه به بالا رفتن دمای سر و احتمال خفگی خطر بسیار جدی محسوب می‌شود. انواع کلاه و یا هر پارچه‌ای در هنگام خواب می‌تواند برای نوزاد خطرساز باشد؛  بنابراین از این کار جداً پرهیز کنید.

۳٫ کیسه‌خواب مخصوص نوزاد

اندازه مناسب یک کیسه‌خواب می‌تواند نوزاد شمارا از خطر SIDS (سندروم مرگ ناگهانی نوزاد) با توجه با آزاد بودن سروصورت محافظت نماید. کیسه‌خواب از غلتیدن کودک نیز در هنگام خواب جلوگیری می‌نماید. لباس‌های نوزاد درون کیسه‌خواب نباید زیاد باشد، چراکه کیسه‌خواب به‌اندازه کافی گرم است.

۴٫ قنداق کردن در هنگام خواب

قنداق کردن نیز یکی از روش‌های معمول برای نوزادان در هنگام خواب است. قنداق علاوه بر راحتی، نوزاد شما را از هرگونه خطری حفظ می‌نماید. این کار علاوه بر اطمینان شما از راحتی فرزند خود، دمای بدن او را نیز به‌اندازه کافی گرم نگه می‌دارد و از سرما حفظ می‌کند.

نکات مهم:
• همیشه دمای بدن نوزاد را مخصوصاً هنگام خواب کنترل کنید. نوزادان نمی‌توانند دمای بدن خود را بگویند، پس مراقب باشید بیش‌ازحد دمای بدم آن‌ها بالا نرود.
• زیاد لباس نخرید. نوزادان خیلی سریع رشد می‌کنند؛ بنابراین اگر لباس‌های زیادی در یک اندازه خریداری کنید، برای او کوچک بوده و غیرقابل استفاده می‌شود.

هشدارها:
• مراقب تعداد لایه‌های لباس نوزاد خود  باشید. اگر لباس نوزاد بیش‌ازحد باشد و یا قنداق بیش‌ازحد محکم بسته شود می‌تواند خطر SIDS (سندروم مرگ ناگهانی نوزاد) را افزایش دهد. درصورتی‌که کودک شما بیش‌ازحد عرق می‌کند، حتماً دمای بدن او را کنترل نمایید.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

سجاد نوری

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها