خانواده و دوستان

فرزند شما از مدرسه رفتن می‌ترسد

آیا کودک شما هم از مدرسه می‌ترسد؟

با شروع سال تحصیلی جدید، گهگاه می‌بینیم که در کوچه و خیابان ، والدین به زور بچه‌های خود را به مدرسه می‌برند. گاهی این والدین در طول سال تحصیلی این رفتار را تکرار می‌کنند، بدون آنکه بدانند عدم‌ توجه به نیازها و دلایل کودک برای مدرسه نرفتن، چقدر روی سلامت آنها اثر گذار است،

چگونه بچه‌ها را به مدرسه رفتن تشویق کنیم؟

ترس از مدرسه یکی از اختلال‌های روانی شایع در دوران مدرسه است که در کودکان دبستانی بیشتر دیده می‌شود. برخی معتقدند که ثبت نام کودک در مهدکودک می‌تواند راه حل خوبی برای آمادگی روحی کودکان، قبل از ورود به مدرسه باشد.

البته این ترس ممکن است تا سال‌های بالاتر تحصیلی هم ادامه داشته باشد و آگاهی شما از این موضوع می‌تواند کمک بزرگی برای حمایت فرزندان و تشویق آنها به مدرسه رفتن باشد.

آیا کودک شما هم از مدرسه می‌ترسد؟

چرا کودکان از مدرسه می‌ترسند؟

دلایل متعددی وجود دارد که کودکان از مدرسه می‌ترسند. در ذیل تعدادی از این دلایل و راهکارهایی برای مقابله با آن را ذکر می‌کنیم:

۱- وابستگی شدید به مادر، ترس از تنهایی و دوری از خانواده

متأسفانه در جامعه‌ی امروز به دلیل تک فرزندی، خانواده‌ها فرزندان خود را بیش از حد به خود وابسته می‌کنند در حالی‌که باید بدانند که با این کار این ایده را در ذهن آن‌ها ایجاد می‌کنند که محیط خطرناک است و آن‌ها در برخورد با محیط ناتوان هستند.

۲-تعریف درستی از مدرسه در ذهن کودکان وجود ندارد

بیشتر والدین وقتی کودک علاقه‌ای برای رفتن به مدرسه نشان نمی‌دهد می‌گویند” من دیگر مادرت نیستم، دیگر دوستت ندارم و …” در این صورت فرزند برای جلب رضایت والدین تن به پذیرش مدرسه می‌دهد. درحالیکه کودک نباید حس ‌کند برای خوشحالی مادر باید به مدرسه برود. دلیل مدرسه رفتن را برای کودک می‌توان یک قانون اجتماعی بیان کرد.

۳- ترس از محیط فیزیکی جدید

مدرسه یک مکان جدید و ناشناخته برای کودکان است. در مواردی که کودک از محیط فیزیکی مدرسه وحشت دارد، می‌توانید برای ثبت‌نام، کودک را همراه خود ببرید و با معلم و ناظم آشنا کنید. حتی می‌توانید با بازی در حیاط مدرسه اجازه دهید نقاط مختلف مدرسه را جستجو کند و به ایمن بودن محیط پی ببرد.

۴- ترس از ناتوانی از انجام دادن کارها به‌تنهایی

گاهی به‌دلیل وابستگی شدیدی که وجود دارد کودک حتی از عهده‌ی کارهای ساده‌ای مانند بازکردن در خوراکی ، بالاکشیدن شلوار و… به تنهایی برنمی‌آید و همین مسایل ممکن است باعث شرمساری و خجالت کودک شود. والدین باید بدانند که تمامی کودکان برای والدین خود عزیزند ولی این به معنای تربیت یک فرزند وابسته و ناکارآمد نیست.

۵- ترس از اینکه والدین دنبال کودک دیر بیایند

برای اینکه این ترس از بین برود بهتر است والدین چند دقیقه قبل از تعطیلی فرزندان خود جلوی درب مدرسه حاضر باشند تا فرزندان دچار استرس و ترس نشوند.

۶- بازی‌های رایانه‌ای و ورود به دنیای مجازی

بازی‌های رایانه‌ای، تلویزیون و ماهواره به کودکان امکان حضور و برقراری ارتباط در دنیای واقعی را نمی‌دهد. به همین دلیل کودکان ما همواره از حضور در مدرسه و ارتباط دوستانه با همکلاسی‌های خود دچار ترس می‌شوند زیرا قبل از ورود به مدرسه به تنهایی بازی کرده و با دنیای بیرون تعامل ندارند؛ پس بهتر است که فرزندان خود را اجتماعی بار بیاوریم.

اگر کودک از مدرسه رفتن امتناع کرد نباید ناامید شد و حتی باید با دادن جایزه به کودک، دعوت همکلاسی‌ها به منزل و بازی کردن با آن‌ها و…. کودک را تشویق کرد. باید از کودک درمورد علت بی‌رغبتی سؤال کرد و یا حتی در مورد شرایط فرزند در مدرسه، روش تدریس معلم، همکلاسی‌ها و… تحقیق کرد تا علت عدم تمایل کودک به مدرسه را پیدا کرده و پس از شناسایی مشکل به رفع آن پرداخت؛ زیرا فقط در این صورت است که مدرسه محلی خوشایند برای کودک شما خواهد بود تا در آن بتواند به تحصیل علم و ادب بپردازد.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

طاهره بهادر

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها