استارتاپ مدیریت و رهبری موفقیت در شغل و کسب و کار

روش جذب سرمایه‌گذار برای کسب و کار

این روزها شاید پیدا کردن سرمایه خیلی هم سخت نباشد! یکی از دوستانم که مدتی در silicon valley کار می‌کرد، می‌گفت هر کسی که زرنگ باشد می تواند اینجا یک سرمایه‌گذار خوب پیدا کند. برای یک سرمایه‌گذاری مفید همیشه نیاز به یک محصول خاص و جدید نیست.
هنگامی که صاحبان سرمایه پولشان را در یک کسب و کار قرار می دهند، در حال آزمون و خطا روی کارآفرین هستند. شاید آنها مجبور به رها کردن سرمایه‌شان باشند، ولی حواسشان هست که مجری طرح، این گردش مالی را درست اداره کند و ایده‌ای داشته باشد که سوددهی آن از سپرده‌ گذاری بانکی بیشتر باشد!
از آنجا که این مقاله درباره آماده شدن برای ملاقات با یک سرمایه‌گذار است،این نکته قابل ذکر است که کار با سرمایه فرشته ای یا سرمایه خطرپذیر باید آخرین موردی باشد که به سراغش می‌روید! به محض اینکه پول را از سرمایه‌گذار دریافت کنید بایستی تلاش کنید خواسته‌های آنان را برآورده کنید، حتی اگر در راستای هدف اصلی کار شما نباشند.
می توان گفت راه‌اندازی یک شرکت نرم افزاری یکی از کم هزینه ترین کارهاست. گذشته از مقدمات اولیه، به لحاظ فنی می‌توانید با مقدار کمی بدهی یا جذب یک سرمایه اندک پروژه نرم افزاری خود را آغاز کنید. اگر حرفه‌ی شما سخت افزار محور است، باید بدانید که سرمایه گذاران درباره میزان موفقیت پروژه و اطمینان از محصولات با دقت زیاد بحث خواهند کرد. آنها تلاش می‌کنند که ریسک و احتمال شکست سرمایه گذاری خود را به حداقل برسانند.
در این مطلب هشت مورد از کارهایی را که هنگام تلاش برای پیدا کردن یک سرمایه گذار و در جلسات با آنها، نباید انجام دهید، متذکر می‌شویم.

۱-شبکه خود را نادیده نگیرید

گرفتن قرار ملاقات با یک اسپانسر سخت هست ولی غیر ممکن نیست!

بهترین گزینه برای اطمینان از جلسه، برقراری ارتباط با کارمندان شرکت های سرمایه گذاری است که حامی مالی و پشتیبان محکمی دارند. ارتباطات خود را گسترش دهید. سرمایه گذاران به ندرت به یک محیط سرد و ناشناس اطمینان می کنند. آنها معمولا به جلساتی می‌روند که واسطه‌ی شناخته شده‌شان پیشنهاد داده باشد. این واسطه ها ممکن است یکی از سرمایه گذاران دیگر، مدیران مجموعه های خود یا یکی از آشنایان آنان باشند.

۲-عجولانه تصمیم‌ نگیرید!

شاید پذیرفتن اولین پیشنهاد به نظر موفقیت بیاید اما یکی از سریع ترین راه ها برای از بین بردن شرکتتان این است که سرمایه‌ی اسپانسری را بپذیرید که کارش با فعالیت شما متناسب نیست! سریع‌ترین راه همواره بهترین راه نیست!

به همین دلیل است که شما نباید با اولین پیشنهادی که از صاحبان سرمایه دریافت‌ می‌کنید موافقت کنید. وقتی در حال تلاش برای کسب سرمایه هستید، بهتر است اسپانسری را انتخاب کنید که مهارت‌های تیم شما را بشناسد و خودش هم توانایی‌هایی در این زمینه داشته باشد.

اگر تخصص شما در زمینه نرم افزار یا سخت افزار است، سرمایه گذار خوب کسی است که سابقه‌ی معرفی فن‌آوری‌های جدید به بازار را داشته باشد.

۳-درباره‌ی دقت پروژه خود نگران نباشید

همانطور که در حال توسعه‌ی کسب و کار خود هستید، نباید بیش از حد درباره‌ی پیش بینی‌های مالی کار خود نگران باشید. با توجه به تعداد کسانی که مرتکب این اشتباه می شوند، اگر تمام این نگرانی‌ها درست بود باید بیشتر سرمایه ها به سود تبدیل می شد.

هدف اصلی پروژه این است که نشان بدهد شما پول را عاقلانه مصرف می‌کنید و انتظارات واقع بینانه از پیشرفت خود دارید.

۴-روی آمار و ارقام زیاد حساب نکنید

همانطور که در حال توسعه‌ی کسب و کار خود هستید، نباید بیش از حد خود را درگیر پیش بینی‌های مالی کنید. با توجه به این نکته که این عددها معمولا اشتباه از آب درمی‌آیند، باید دانست که اگر تمام این پیش‌بینی ها درست بود باید بیشتر سرمایه ها به سود تبدیل می شد.

هدف اصلی پروژه این است که نشان بدهد شما پول را عاقلانه مصرف می‌کنید و انتظارات واقع بینانه از پیشرفت خود دارید.

۵-همان اول درباره بودجه سوال نکنید

اینکه در حال گفت‌و‌گو با یک اسپانسر هستید، به این معنی نیست که آنها آماده واگذاری پول به شما هستند. تبادل نظر با یک سرمایه گذار مثل ساختن یک ارتباط قابل توجه دیگر است.‌ سرمایه‌گذار ممکن است طرح شما را نپذیرد. اگر شما در اولین جلسه، از پول حرف بزنید تنها یک جو منفی ایجاد کرده‌اید که به زیان شما خواهد بود.

۶-خودتان را خیلی بزرگ نشان ندهید

اینکه در حال گفت‌و‌گو با یک اسپانسر هستید، به این معنی نیست که آنها آماده واگذاری پول به شما هستند. تبادل نظر با یک سرمایه گذار مثل ساختن یک ارتباط قابل توجه دیگر است.‌ سرمایه‌گذار ممکن است طرح شما را نپذیرد. اگر شما در اولین جلسه، از پول حرف بزنید تنها یک جو منفی ایجاد کرده‌اید که به زیان شما خواهد بود.

۷-وعده‌هایی ندهید که از پسش بر نیایید

متعهد بودن و خوش‌نامی برای آینده‌ی کاری شما لازم است. ملاقات با سرمایه گذار مثل برخورد با مشتری است؛ شما محصول یا خدماتی دارید که در حال تلاش برای فروش آن هستید. سرمایه گذار دوست دارد مطمئن شود شما برای نیازهایش مناسبید. وقتی پای پول زیاد وسط باشد این خطر وجود دارد که شما علی رغم ناتوانی بگویید ” بله، ما می توانیم این کار را انجام دهیم” یا در اولین جلسه بیان کنید که “ما این ویژگی‌ها را نداریم اما حتما اضافه می کنیم” این آغاز یک شراکت بر پایه‌ دروغ است.

۸-بودجه بیشتر به معنی موفقیت نیست

اگر شما مدیریت تامین امنیت گردش یک سرمایه را پذیرفتید، این اشتباه مرگبار را نکنید که جذب سرمایه مساوی است با یک کارآفرینی موفق. تامین بودجه فقط به این معنی است که شما حالا کسی را دارید که تمایل داشته پولش را در اختیار شما بگذارد.

سرمایه گذاری یک بازی با اعداد است. خیلی از شرکتهای سرمایه گذاری با پشتوانه بعد از چند سال کار در رده‌های پایین قرار می گیرند. برای موفقیت این را هم مد نظر داشته باشید که تضمینی برای یک گردش مالی پر بازده وجود ندارد.


پیروز باشید!
طراح باشی

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها