خانه‌داری دکور و چیدمان منزل

روش‌هایی برای داشتن یک اتاق خواب شیک و مرتب

با کمک این روش‌ها اتاق خواب خود را همواره مرتب نگه دارید.

اتاق خواب‌ خود را تمیز نگه‌ دارید

یک اتاق‌خواب شلوغ به‌طورمعمول نشانه‌ی بارز یک کودک‌ یا یک نوجوان است. ما به‌ندرت داشتن این‌گونه اتاق‌خواب‌ها را به بزرگ‌سالان نسبت می‌دهیم. یک اتاق‌خواب مرتب نشانه‌ی بارز یک ذهن روشن و هدفمند است. هرچند ممکن است توجه نکنید که اتاق شما چگونه به‌نظر برسد، بازهم نحوه‌ی چینش وسایل و تمیزی محل زندگی‌ و استراحت، روی خلقیات شما تأثیر خواهد گذاشت. ایده‌هایی که در مقاله زیر برای شما فراهم کرده‌ایم راه ‌و ‌روش داشتن یک اتاق‌خواب ایده آل از نظر پاکیزگی را برای شما به ارمغان می‌آورد.

بخش۱: به‌دست آوردن انگیزه

 1. به‌دنبال مشوقی باشید تا به‌ شما انرژی انجام این کار را بدهد.

آیا قرار است مهمانی به منزل شما بیاید؟ آیا برای تعطیلات به مسافرت می‌روید؟ آیا در پیدا کردن وسایل خود در میان آن همه وسایلی که روی کف اتاق از البسه و … ریخته شده به مشکل خورده‌اید؟ شاید هم انگیزه‌ی شما برای انجام تمیزکاری، فراهم کردن محیطی آرامش‌بخش باشد که بعد از گذراندن روزی پرمشغله، دقایقی در آن استراحت نمایید.

به هرحال هدف‌شما هرچه باشد، ما نکاتی ساده و کاربردی را برای‌ شما لیست نموده‌ایم تا بتوانید محیطی پاکیزه و مرتب داشته باشید.

 1. گرایش به پاکیزگی را در خود پرورش دهید.

آیا دیدن اتاقی مرتب‌شده، حسی مثبت در شما القا نمی‌کند؟ از اینکه همه‌چیز سرجای خود باشد آرامش نمی‌یابید؟ به‌واقع پاسخ اکثر شما مثبت خواهد بود. تعجّبی هم ندارد. چراکه بین شرایط محل زندگی شما و شرایط روحی و روانی‌ خود، رابطه‌ای معنادار وجود دارد. اگر همه این‌ها برای شما واضح است پس دست‌به‌کار شده و تمیزکاری را آغاز کنید.

 1. از وقایع پیش‌رو به‌عنوان انگیزه‌دهنده بهره‌ ببرید.

اگر از داشتن اتاقی تمیز لذت می‌برید، پیش‌آمدهایی مانند یک جشن تولد، جشن سال نو و … از بهترین زمان‌هایی هستند که شما می‌توانید از شر وسایل قدیمی خود رهایی یابید؛ همچنین می‌توانید آنها را به مؤسسات خیریه نیز اهدا کنید چراکه نه؟!

 1. به‌یاد داشته باشید که داشتن محیطی تمیزتر به معنای داشتن دورهمی‌های بیشتر با دوستان‌ شما نیز خواهد‌بود!

بخش۲: دسته‌بندی وسایل

 1. وسایلی را که ضروری هستند یا گاهی اوقات از آنها استفاده می‌کنید و یا غیرضروری هستند را دسته‌بندی نمایید.

این کار فرصت این را به شما خواهد داد که اولویت‌بندی کرده و بدانید چه چیزی به درد می‌خورد و چه چیزی نه. پس با این کار می‌توانید از شر ادوات غیرضروری که اتاق‌خواب شما را شلوغ کرده‌اند خلاص شوید.

 1. مکانی را برای ذخیره‌کردن وسایل بیابید.

کشوهای پایینی میز آرایشی یا میز کار، کمدها، فضای زیر تخت‌خواب‌ها، انباری، اتاق‌های خالی و هر آنچه از این دست، که به ذهن شما می‌آید همگی محلی برای قرار دادن اشیای اضافی هستند. برای نگه‌داشتن البسه‌‌ی خود، سیستمی تدبیر کنید، مثلاً لباس‌های استفاده‌شده را از لباس‌های کاملاً تمیز و آن دو را از البسه نسبتاً کثیف‌تر جداسازی کنید؛ یا مثلاً برای نوشت‌افزاری مانند خودکارها و مدادهای خود، یک جا‌خودکاری لیوانی تهیه نمایید.

بخش۳: تمیزکردن فضای اتاق

 1. تخت‌ خود را همیشه مرتب کنید.

در واقع اصلی‌ترین چیزی که در اتاق شما خودنمایی می‌کند، تخت‌خواب شماست. پس اگر جز اصلی اتاق، مرتب به نظر برسد، باعث خواهد شد بقیه اجزای اتاق نیز خوب به نظر برسند. پس روتختی خود را مرتب روی تخت‌خواب قرار داده و روبالشی‌های تمیزی را نیز به کار ببرید. هم‌چنین اگر چیز دیگری روی تخت قرار ندهید (فقط روتختی و بالش قرار داشته باش) خیلی عالی‌تر خواهد بود. هرچند انجام این کار لزومی ندارد.

به انجام این‌ کار پایبند باشید. اندکی وقت گذاشتن در هنگام صبح تأثیر شگرفی روی تمیز به نظر رسیدن فضای اتاق و القای حس مثبت به شما در انتهای روز و هنگام شروع خواب خواهد داشت.

 1. وسایل فضای داخل اتاق را هم جمع‌ و جور کنید.

ابتدا با مرتب کردن وسایل بزرگ‌تر شروع کنید و سپس به وسایل کوچک‌تر مثلا کاغذهای روی میز و … برسید.

 1. همه‌ی خرت و پرت‌های اتاق(مثلاً عطرها و اسپری‌ها) را از جای خود خارج کرده و تک تک تمیز کرده و به‌جای قبلی بازگردانید.

از قانون ساده‌ی همه‌چیز را بریز بیرون و تک‌تک درجای خود قرار بده، استفاده کنید. می‌توانید برای کوتاه کردن زمان و جلوگیری از خستگی، آهنگی را هم بخوانید! پخش یک آهنگ به سریع سپری شدن این زمان کمک خواهد کرد.

 1. با استفاده از جاروبرقی، بخارشوی، تی کشیدن، گردگیری و هر روش ابداعی دیگری کاری کنید محیط اتاق‌ شما تمیزتر از روز اول شود.

اگر وسایل اتاق شما باز شروع به انباشته شدن کنند، کافی است هر روز زمانی اندک را صرف مرتب کردن وسایل خود کنید و قبل از اینکه به تخت‌خواب بروید چند دقیقه وقت صرف کنید تا مطمئن شوید همه‌چیز سر جای خود است. همان‌طور که قبلاً اشاره شد، مرتب کردن تخت‌خواب هر روز صبح قبل از رفتن به محل کار، باید الگو و عادت رفتاری‌ شما شود.

 1. اطمینان حاصل کنید تمام کشوهای‌ شما بسته باشند، مانند کشوهای میزآرایش، میزکار و … . انجام این کار تفاوتی شگرف در احساس شما در مورد تمیز بودن محیط اتاق‌، خواهد‌ داشت.
 2. سعی نکنید همه‌چیز را در اتاق‌ خود  پخش‌ کنید، این کار سبب می‌شود اتاق‌ شما کوچک‌تر از حد واقعی نمایش داده شود.

سعی کنید هرهفته یک‌بار خرت‌وپرت‌ها را از کف اتاق تمیز کنید تا جلوی آلودگی را بگیرید.

 1. محلی برای ذخیره‌ فایل‌ها و … پیش‌بینی کنید و از آن به‌صورتی مدیریت شده بهره ببرید.

این محل ذخیره می‌تواند کشویی باشد که فولدرهایی با رنگ‌های مختلف محتوی کاغذ در آن قرار گیرد. این فایل‌ها می‌توانند شامل کاتالوگ‌ها و نقشه‌های شهرهایی که به آنجا سفر کرده اید باشد یا مثلاً پرونده‌های کاری‌ شما را در خود جای دهد و …

 1. بعد از هر اقدامی، درستی یا نادرستی آن‌ را چک کنید.

به محض اینکه از انجام یک مسئولیت فارغ شدید، درستی آن را بررسی کنید. مثلاً بعد از تمیز کردن یک کمد به هم ریخته از لباس‌ها، بررسی کنید که آیا ترتیب و قرارگیری لباس‌ها متناسب با برنامه پیش‌بینی شده است یا خیر.

 1. زیرتخت خود را هم تمیز نمایید.

آیا زیر تخت‌خواب‌ شما پر از گردوغبار است؟ کاری که باید انجام دهید این است که با یک دستمال تمیز و یا یک تی تمیز، هرچه زیر تخت‌خواب است را گردگیری کرده و به‌ سمت وسط کف اتاق هدایت کنید، سپس گردوخاک را جارو کرده و از شر آن خلاصی یابید. ممکن است زیر تخت خود، خرت‌وپرت انبار کرده باشید بنابراین بعد از تمیز کردن آن وسایل و هر آنچه زیر تخت است، وسایلی را که دوست‌دارید و یا می‌خواهید نگهداری کنید را مجدداً به‌ صورتی طبقه‌بندی شده به محل قبلی‌ آنها منتقل کنید. ولی اشیای غیرضروری را دور بریزید. اگر زیر تختتان غذایی مانده باشد سریعاً آن را دور بریزید و تمیز نمایید.

 1. در حین تمیزکاری استراحت کنید.

این کار کمک خواهد کرد وضعیت را درک کنید و آرام‌تر باشید. هرچند آن‌قدر طولش ندهید که میل به بازگشت به کار و تمیزکاری دوباره را از دست بدهید.

بخش ۴: منظم و برنامه‌ریزی شده قدم بردارید.

 1. درطول هرهفته یک یا دو روز را انتخاب کنید که جاروکشی، گردگیری و مرتب‌سازی اشیا را انجام دهید.

یا این‌که به‌جای آن می‌توانید هر شب قبل از خواب محیط اتاق خود را چک کنید که آیا همه‌چیز سرجای خود است یا نه؟ اگر قالیچه‌ای در کف اتاق وجود دارد، آن را جارو کنید و اگر کف اتاق، سرامیک یا پارکت است، آن‌را جارو کرده یا تی بکشید.

در واقع هرکسی شیوه تمیزکاری خودش را دارد، بعضی از مردم ترجیح می‌دهند روزانه کمی تمیزکاری انجام دهند، درحالی‌که بقیه ممکن است در طول ۱ روز خاص، کل‌ّ تمیزکاری را انجام دهند. به این بیاندیشید که کدام روش برای شما بهتر است و همان را به کار گیرید.

 1. از پدرومادرتان درخواست پاداش کنید.

با پدرومادرتان قرار بگذارید که اگر اتاق‌تان را تمیز و مرتب‌شده باشد هرهفته یک جایزه از آن‌ها دریافت کنید. حتی اگر کادویی کوچک باشد، چرا که ارزشش را دارد!

 1. هربار که اتاق‌ خود را تمیز می‌کنید جایزه‌ای به خود بدهید.

این پاداش می‌تواند هرچیزی باشد که دوستش دارید، از خوردن کیک موردعلاقه‌‌ی شما تا تماشای برنامه‌ی تلویزیونی که دوستش دارید. پاداش‌ها لزوماً نباید همیشه بزرگ باشند. همین‌قدر که از دریافت آن‌ها خرسند شوید همین کافی است.

بعضی نکات اضافی

بین تمیز، بسیارتمیز، مرتب‌شده و همه‌چیز را سرجای خود قرار دادن، تفاوت وجود دارد. برای این‌که اتاق‌ شما به بهترین شکل بازده داشته باشد، عمل، به تمامی این ۴ حالت الزامی است.

تمیز: چیزی که آلوده نباشد. این حالت وقتی به‌دست می‌آید که مثلاً کتاب‌ها و قفسه‌ آن‌ها را گردگیری کنید. فرش را جارو کرده و کف اتاق را از کثیفی پاک کنید.

بسیار تمیز، نظیف: چیزی که موقر به نظر برسد. کتاب‌های افتاده را روی قفسه‌ها مرتب کنید، تمام مدادهای‌ خود را به یک شکل از یک طرف در جای خود قرار دهید، و… حتی کوچک‌ترین اقدامات هم نتایج مثبتی خواهند داشت.

مرتب‌شده: واژه‌ای که بیش از همه اشتباه تفسیر می‌شود. این واژه بدین معنی‌ است که بدانید جای هرچیزی کجاست و به‌راحتی بتوانید آن را پیدا کنید.

هر چیزی را تمیز نگه‌داشتن: اگر قفسه‌هایی دارید که به‌خوبی مرتب شده‌اند، چیزی را که به آن قفسه تعلق ندارد را در آن قرار ندهید، این کار سبب می‌شود بی‌نظم شوید و یک اتاق تمیز را از دست بدهید. اگر تی‌شرت خود را در کمدی که تکالیف درسی‌ خود  را در آن نگه می‌دارید، قرار دهید، همه‌چیز به هم خواهند ریخت.

حاشیه‌ی پنجره‌ها را هم تمیز کنید و گردوغبار را از آن بزدایید.

میان وعده‌ای صرف کنید تا انرژی برای ادامه تمیزکاری داشته باشید.

یک کار ساده که برای تمیزکردن اتاق می‌توانید انجام دهید این است که با خود قرار بگذارید هر بار که وارد اتاق شدید ۳ چیز را به جای خود منتقل کنید و سپس به ادامه کار خود بپردازید، انجام این کار تنها چند ثانیه از  وقت شما را می‌گیرد! این کار باعث می‌شود قبل از آن که مثلاً لباس‌های‌ خود را روی زمین بیندازید به عواقب آن فکر کنید و از انجام آن بپرهیزید!

 

 


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

مهدی نعمتی

نویسنده و مترجم.

دانشجوی سال دوم رشته پزشکی...

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها