مدیریت و رهبری

راهکارهایی برای اثربخشی موثر در مدیریت

راهكارهايي برای اثربخشی موثر در مديريت

چگونه در هر شرایطی از پس مدیریت برآییم؟

عموماً مدیران تازه‌کار و جوان این سؤال را از من می‌پرسند و درصدد آن هستند که راهنمایی‌های مربوط به آن را به‌کار گیرند ولی راه و روش به‌کار گرفتن آن را نمی‌دانند.
نکته مسرت‌بخشی که شاید بخواهید بشنوید این است که در هر شرایطی توان مدیریت را دارید. نیازی به القاب و تعریف‌های کارکنان ندارید. نیازی به پست فوق‌العاده ای ندارید. همچنین نیازی هم به مدارک آکادمیک نخواهید داشت. همه‌ی آن چیزی که برای احراز پست مدیریت نیاز دارید، اشتیاق به رهبری و تمایل به آموختن است. کلید این کار، قدرت تاثیرگذاری است.

راهکارهایی برای مدیریت موثر

image

رهبری کردن، در توانایی تأثیرگذاری خلاصه می‌شود

شاید قبلاً این را شنیده باشید ولی توانایی شما در تأثیرگذاری روی دیگران و متقاعد کردن آنان، کلید اصلی کسب موفقیت شما در امر مدیریت است. هری آلن (harry allen) پروفسور و نویسنده: ” عامل موفیقت شما در انجام این تأثیرگذاری این است که دیگران را مجاب به شرکت کردن در پروژهای خود کنید. ” به واقع تأثیرگذاری روی دیگران دعوتی است که همه‌ی مدیران، توان ارائه‌ی آن را دارند.

تأثیرگذاشتن روی دیگران یک انتخاب است نه اجبار

حقیقت این است که اگر بخواهیم رهبری کنیم، باید به مثبت‌ترین شکل ممکن به انجام آن بپردازیم. می‌توانیم تبعیض قائل شویم، بدرفتاری کنیم و از کارهای تیمی خودداری کنیم. یا به‌جای آن می‌توانیم نگران همکاران خود باشیم، مثبت اندیش باشیم، با دیگران همکاری کنیم و سعی کنیم مثبت‌نگری خود را به تیم تزریق کنیم. هر روزی که شروع به کار می‌کنیم حق انتخاب نیز به ما داده شده است تا مدیریت خود را به شکلی مثبت یا منفی به پیش ببریم.

تأثیرپذیری دیگران از مدیر، در تمام زمینه‌ها یکسان نیست

اگر فردی از زیردستان شما توصیه‌های خود را با جان و دل بپذیرد دلیلی ندارد که تأثیرپذیری ما روی همه افراد، یکسان و یا پر بازده باشد.
به‌طور خلاصه، پروسه‌ی افزایش تأثیرگذاری روی دیگران از چند مرحله و به عبارتی چند سطح تشکیل یافته است. اول هنگامی‌که با فردی، آشنایی پیدا می‌کنید، یک ارتباط دو نفره تشکیل می‌دهید، در بعضی امور برای بهتر شدن روابط به آنان پیشنهادهایی می‌دهید و به این ترتیب ادامه می‌دهید تا به‌جایی برسید که مدیرانی تأثیرگذار و با توانایی جذب بالای مخاطب، تحویل اجتماع بدهید. موفق‌ترین مدیران همواره در زمینه‌ی تأثیر مثبت بر دیگران وسواس به خرج می‌دهند و سعی دارند به بهترین شکل ممکن از عهده کار بر آیند؛ آن‌ها می‌دانند که برای موفقیت در این کار، باید تلاش بسیاری به خرج دهند و در مقابل افراد مختلف، روش‌های مختلفی را امتحان کنند، به قول معروف با هرکس به زبان آن شخص سخن بگویند.

برای یادگرفتن اصول یک گفت و گو، حتی نیازی هم ندارید مدیر یا صاحب‌منصب باشید

تأثیرگذاری روی دیگران مسئولیت‌پذیری را در پی دارد. دلیل اصلی بیشتر مدیران برای مدیر شدن، صرفاً بهره‌مندی از مزایا و قدرت این جایگاه است. ولی در حقیقت همه‌ی ما باید بدانیم به‌دنبال کسب یک جایگاه شایسته، سیلی از وظایف و مسئولیت‌ها نیز به سمت ما سرازیر می‌شوند و به‌وسیله‌ی انجام یا انجام ندادن این وظایف مدیریتی، شرایط و حالات کارکنان خود را نیز، تحت‌تأثیر قرار خواهیم داد؛ همچنین با انجام دادن صحیح پروژه‌های خود می‌توانیم این کفه‌ی ترازوی تأثیرگذاری را به سمت مثبت متمایل سازیم.

افراد مشوق و متفکر با اثرات مثبت خود روی دیگران به آنان اعتبار و عزت می‌بخشند

بازیکن معروف بیس بال، جکی رابینسون (‏ Jackie Robinson ) : ” زندگی بدون عزت‌بخشی به دیگران و تشویق کارهای آنان معنایی ندارد”
امیدوارم اگر می‌خواهید با اثرگذاری مثبت و تشویق دیگران، قدمی در جهت بهتر شدن در امر مدیریت بردارید، یکی از اهداف جنبی کاری شما باید، عزت و احترام بخشیدن به کارکنان باشد.

 


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

مهدی نعمتی

نویسنده و مترجم.

دانشجوی سال دوم رشته پزشکی...

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها