بازاریابی و فروش

تکنیک‌های بازاریابی محلی برای رشد کسب و کار

تکنیک‌های بازاریابی محلی

سوددهی کسب ‌و کارهای کوچک، به مصرف‌کنندگان محلی و بازاریابی بستگی دارد. بااین‌حال کسب‌ و کارهای کوچک، بودجه کمی برای بازاریابی دارد. یکی از راه‌های استفاده از حداکثر پتانسیل منابع محلی و توسعه روابط در جامعه، شناخت درست کسب‌وکار است. راه‌های زیادی در این زمینه وجود دارد. شما بسته به نوع کسب‌وکار خود باید روش‌های مفید را انتخاب کنید.

به‌منظور بازاریابی بهتر شما باید مشتریان خود را شناسایی کنید. این مقاله به شما می‌آموزد چگونه کسب‌وکار کوچک خود را با  استفاده از بازاریابی ارتقاء دهید.

بخش ۱- آمادگی برای بازاریابی

grow-a-small-business-utilizing-local-business-marketing-1

 1. پیش از راه‌اندازی یک کمپین بازاریابی در شروع یک کسب‌وکار جدید، از آمادگی کامل کسب‌وکار خود مطمئن شوید. برای آینده‌نگری ۶ ماهه‌ کسب‌وکار خود، تحقیق و برنامه‌ریزی کنید. یک ماه پیش از راه‌اندازی کسب‌وکار خود نام خود را در معرض دید قرار دهید. این کار باعث می‌شود مردم در جستجوی نام شما باشند.
 • در برخی موارد ممکن است پیش از راه‌اندازی، شما برند خود را تغییر دهید. شما باید به‌وسیله‌ یک طراح و گرافیست حرفه‌ای، خود را معرفی کنید و از آنها مشورت بگیرید. پاسخ این سرمایه‌گذاری را در درازمدت می‌گیرید.

 

grow-a-small-business-utilizing-local-business-marketing-2

 1. یک وب‌سایت راه‌اندازی کنید. در صورتی‌که کسب و کار شما محلی است هم، به یک وب‌سایت نیاز دارید. مردم همیشه در پی فروشگاه‌های آنلاین نزدیک خود از طریق گوگل و یا دیگر موتورهای جستجو می‌گردند. پس وب سایت شما باید جزئیات خدمات شما و راه‌های ارتباطی و آدرس را در خود داشته باشد.

grow-a-small-business-utilizing-local-business-marketing-3

 1. ساخت یک اپلیکیشن را در دستور کار قرار دهید. برنامه‌های موبایل این روزها تجربه جدیدی از خریدهای آنلاین ارایه می‌کنند که همگی در راستای بهبود حفظ مشتری فعالیت می‌کنند.
 • پیگیری: امکان پیگیری خریدها برای مشتریان و ارسال اطلاعات محصولات خاص وجود دارد.
 • کارت وفاداری: این کار یک روش قدیمی است که مشتریان را به بازگشت به فروشگاه شما تشویق می‌کند و فروشگاه شما را پر بازدید می‌کند.
 • کارت باشگاه با امتیازات منحصربه‌فرد. برای بالا بردن مشتریان وفادار، این روش به شما اجازه می‌دهد تا برای اعضای خود سطح عضویت در نظر بگیرید و برای آنان در سطح عضویت ویژه (VIP) مزایایی مثل تخفیف بلیط سینما و … را در نظر بگیرید.
 • کوپن. این یک ابزار قدرتمند تبلیغاتی در حفظ مشتریان است. در اینجا نیز اپلیکیشن موبایل می‌تواند نقش مؤثری داشته باشد.

بخش ۲ استفاده از ابزار بازاریابی رایگان

grow-a-small-business-utilizing-local-business-marketing-4

 1. استفاده از ابزار بازاریابی رایگان نیز می‌تواند روش موثری باشد. با عضویت در سرویس‌های گوگل می‌توانید آدرس، تلفن و خدمات خود را حتی از طریق عکس، به دیگران معرفی کنید.
 • در سایت‌های LocalTabs، BookMyCity، Facebook، Twitter FourSquare، Yelp و CitySearch عضو شوید. شما باید یک حساب تجاری در این سایت‌ها داشته باشید و از دوستان خود بخواهید حساب شما را Like کنند. سپس حساب کاربری خود را به‌روز کنید. این کار یک ابزار مناسب برای به اشتراک‌گذاری عکس‌ها، کارها و ارتباط با مشتریان است. می‌توانید حساب‌های کاربریتان را در تبلیغات خود به کار ببرید.
 • یک وبلاگ بنویسید. در وبلاگ خود خدمات و کسب‌وکار خود را معرفی کنید. شما می‌توانید اطلاعات مربوط به کسب‌وکار خود اعم از عکس، فیلم و … را با دیگران به اشتراک بگذارید. وقتی به کسب‌وکارهای موفق نگاه می‌کنید، حتما یک وبلاگ تبلیغاتی را پیدا می‌کنید. این وبلاگ باید به‌طور منظم به‌روز شود و با وب‌سایت، فیس‌بوک و توییتر شما لینک شود و در ارتباط باشد.
 • خبرنگاران روزنامه‌های محلی را بشناسید. آنها می‌توانند کلید موفقیت شما باشند. شما در ابتدا باید در مورد تبلیغات پولی پرس‌وجو کنید و سپس از آنها در مورد تبلیغات رایگان سایت سوال کنید و در صورت امکان با آنها تبادل لینک داشته باشید.
 • مشتریان خود را به نوشتن نظرات، انتقادات در سایت و دیگر حساب‌های کاربری خود تشویق کنید. تمامی بازخوردها خوب نیستند، اما وقتی تعداد این نظرات بالا باشد ، به جذب مشتریان بیشتر کمک می‌کند. به‌عنوان نمونه، برخی آرایشگاه‌ها، برای مشتریان خود که نظرات خود را بیان می‌کنند ۵ تا ۱۰ درصد تخفیف در نظر می‌گیرند.
 • به وبلاگ نویسان محلی ایمیل بزنید . آنها را به تخفیف ویژه در صورت تبلیغ برای کسب‌وکار شما، دعوت کنید. درصورتی‌که وبلاگ دارید، ارتباط لینک خود را با دیگر وبلاگ‌ها و سایت‌ها گسترش دهید. شما می‌توانید به‌عنوان نویسنده مهمان در سایت‌های دیگر نیز نسبت به تبلیغ کسب‌وکار خود اقدام کنید.

بخش ۳ افتتاحیه بزرگ

grow-a-small-business-utilizing-local-business-marketing-5

 1. کسب‌وکار خود را با یک افتتاحیه باشکوه و بزرگ آغاز کنید. شما می‌توانید با در نظر گرفتن یک حراج و تخفیف ویژه و یا جایزه در ازای خرید، مشتریان بیشتری را جذب کنید.
 • شما برای راه‌اندازی کسب‌وکار موفق خود نیاز به هزینه دارید و باید یک بازاریاب حرفه‌ای استخدام کنید. شما در ابتدای کار به این هزینه‌ها احتیاج دارید و در ادامه می‌توانید از بازاریابی‌های آنلاین رایگان و سیستم‌های ایمیلی استفاده کنید. این مرحله یکی از قدم‌های مهم در موفقیت شماست.
 • در تمامی روزنامه‌های محلی، کسب‌وکار خود را تبلیغ و ارایه کنید، این کار را در بزرگ‌ترین سطح ممکن انجام دهید و در این راه از نویسندگان روزنامه کمک بگیرید. تبلیغ و نوشتن مطلب در مورد یک کسب‌وکار در روزنامه‌های شهری بزرگ سخت است، ولی شما می‌توانید بخشی از یک روزنامه محلی را به کسب‌وکار خود اختصاص دهید.
 • برای کاربران خود خبرنامه درست کنید. این کار، بانک ایمیل شما را گسترش می‌دهد. به مخاطبان خود اطمینان دهید که اطلاعات آنها را افشا نمی‌کنید.
 • از یک ماه پیش از آغاز کسب‌وکار تمامی رویدادها را در روزنامه‌های محلی اطلاع‌رسانی کنید. در حساب کاربری آنلاین خود نیز این رویدادها را اطلاع‌رسانی کنید. از فروشگاه‌های سطح شهر بخواهید در صورت تمایل تبلیغات شما را در فروشگاه خود نصب کنند.

 

grow-a-small-business-utilizing-local-business-marketing-6

 1. لیست تلفن‌های محل کسب و کار خود را تهیه کنید. برای داشتن یک لیست از افراد محلی، این کار بسیار مهم است. هنوز افرادی هستند که یک دفتر تلفن در منزل یا خودروی خود دارند. شما می توانید آنها را جمع آوری کرده و لیست تماس بزرگی را تهیه کنید.

grow-a-small-business-utilizing-local-business-marketing-7

 1. در تمامی موتورهای جستجوی آنلاین، کسب و کار خود را ثبت کنید. همچنین می‌توانید از صفحات زرد نیز استفاده کنید. (صفحات زرد صفحات اینترنتی هستند که ۷۵ درصد آن را تبلیغات تشکیل می‌دهد). برای این کار سایت‌های زیادی مثل Merchant Circle، Web Local،com، Local.com، Bizjournals.com وجود دارد.

grow-a-small-business-utilizing-local-business-marketing-8

 1. اطلاعات مربوط به کسب‌وکار خود را به ارایه‌دهندگان خدمات و سایت‌های بزرگ تبلیغاتی ارایه دهید. این شرکت‌ها علاوه بر تبلیغات خدماتی مانند ارایه لیست، شماره تلفن محل کسب‌وکار و خدماتی دیگر را به شما می‌دهند.
 • ممکن است برای کسب اطلاعات از این سایت‌ها مجبور به پرداخت پول باشید. شما باید این هزینه را از بودجه بازاریابی خود تأمین کنید و بدانید این هزینه‌ها گام‌های اساسی در راه رسیدن موفقیت است.

بخش ۴ تبلیغات محلی

grow-a-small-business-utilizing-local-business-marketing-9

 1. با پرداخت هزینه‌های معقول در محل خود، تبلیغ کنید. این کار را پس از انجام تبلیغات رایگان انجام دهید. به هر حال پس از تبلیغات رایگان باید راه‌های دیگر را برای رونق کسب و کار خود آزمایش کنید.

grow-a-small-business-utilizing-local-business-marketing-10

 1. برای تأمین نیروی انسانی خود آگهی دهید. چانه زدن را فراموش نکنید. آگهی‌های روزنامه، طرح‌هایی دارد که مثلاً می‌توان دو ستون آگهی را با قیمت یک ستون در اختیار داشت و یا از تبلیغات یک ماهه که به صرفه‌تر از تبلیغات روزانه است استفاده کرد.

grow-a-small-business-utilizing-local-business-marketing-11

 1. در رادیو تبلیغ کنید. تبلیغات رادیو نیز قابلیت چانه زدن دارد. ممکن است پس از مدتی تبلیغ، بتوانید دقایق رایگانی را برای تبلیغ خود از آنها هدیه بگیرید.

grow-a-small-business-utilizing-local-business-marketing-12

 1. در بیلبوردها تبلیغ کنید. این تبلیغات معمولاً پرهزینه است. با این حال برای این کار از مسیرهای پر رفت و آمد و پر ترافیک استفاده کنید.

grow-a-small-business-utilizing-local-business-marketing-13

 1. ایمیل‌هایی شامل کوپن‌های تخفیف برای کاربران محلی ارسال کنید. محصولات جدید را به آنها معرفی کنید و با تخفیف ویژه میزان فروش را بالا ببرید.

grow-a-small-business-utilizing-local-business-marketing-14

 1. تخفیف گروهی در نظر بگیرید. این یک روش جدید تبلیغاتی است که محصولات را با تخفیف ویژه برای تعداد خاصی از مشتریان که زودتر اقدام به خرید می‌کنند در نظر می‌گیرد. شما برای تبلیغات خود نیز می‌توانید به دنبال این روش باشید و از سایت‌ها و روزنامه‌هایی که اینگونه تخفیف‌ها را ارایه می‌دهند استفاده کنید.
 • به یاد داشته باشید که تخفیف و یا هدیه شما سودآور باشد و در تخفیف ارایه شده سود خود و هزینه تبلیغات را در نظر بگیرید. با یک مشاور مالی در این زمینه مشورت کنید. این کار برای جذب مشتریان جدید بسیار مؤثر است.

بخش ۵ در صدر بودن

موتورهای جستجو برای کسب وکار اهمیت فراوانی دارد. سه منبع اصلی در ترافیک موتورهای جستجو  وجود دارد که می‌تواند در ارائه خدمات شما به مشتریان جدید تأثیرگذار باشد. قرار گرفتن سایت شما در صفحه اول جستجوی گوگل ۹۰ درصد جستجوها را به سمت شما هدایت می‌کند.

grow-a-small-business-utilizing-local-business-marketing-15

 1. یک لیست جستجو تهیه کنید. جستجوگرها نقش مؤثری در هدایت مشتریان به سمت شما دارند. لیست جستجوی قوی می‌تواند موتورهای جستجو را که برای مردم مورد اعتماد هستند را به سوی شما هدایت کرده و بازدید شما را بالا برد.

grow-a-small-business-utilizing-local-business-marketing-16

 1. یک لیست برای جستجوهای محلی تهیه کنید. این کار  باعث می‌شود که تمام جستجوها بر روی نقشه به سمت شما باشد.

grow-a-small-business-utilizing-local-business-marketing-17

 1. از تبلیغات کلیکی استفاده کنید. با این کار به ازای هر کلیک بر روی تبلیغات شما در سایت‌های دیگر هزینه‌ای می‌پردازید و علاوه‌بر صرفه‌جویی مالی، رتبه‌ خود را در موتورهای جستجو بالا می‌برید.

 

نکات مهم:

 • از سیستم‌های مختلف گوگل در زمینه‌ی کسب و کار محلی استفاده کنید.
 • در گروه‌ها و کمپین‌ها، بازخورد خدمات و محصولات خود را پیگیری کنید. این کار روند بازگشت سرمایه را برای شما آسان‌تر می‌کند.
 • موفقیت‌های رقبای خود را بررسی کنید و از روش‌های خوب و کارآمد آنها استفاده کنید.


پیروز باشید!
طراح باشی

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها