مدیریت و رهبری

توصیه یک مدیر: تشکر از کارمندان را فراموش نکنید

توصیه یک مدیر: تشکر از کارمندان را فراموش نکنید

سپاسگزارم، ممنون، مرسی و … اینها  کلماتی هستند که هرروز آنها را بکار می‌بریم. اما  این کلمات به دلیل استفاده بیش از حد، معنای خود را از دست داده‌‌اند.

اگر دیدید یکی از همکاران‌تان بی‌دلیل از شما تشکر کرد، شما هم در پاسخ بگویید: من هم از شما بخاطر هیچی تشکر می‌کنم! یا در حالت محترمانه‌تر بگویید:‌ مرسی از شما!
بعضی از رییس‌ها ‌فکر می‌کنن چون به کارمندان خود حقوق می‌دهند، نیازی به تشکر از آنها ندارند، ولی این نوع رفتار مغرورانه می‌تواند بین آنها و کارمندان فاصله بیاندازد و باعث عداوت و دشمنی میان آنها شود. اما با تشکر از کارمندان، نه‌تنها آنها ارزش کار خود را می‌فهمند، بلکه با انرژی بیشتری برای گسترش تجارت شما تلاش می‌کنند.
از کلمه متشکرم، در زمان و مکان مناسب استفاده کنید، زیرا براساس نظرات محققان، یک تشکر ساده سبب ایجاد روحیه و ن شادی در محل کار می‌شود.

سه روش ساده برای تشکر از کارمندان

صدها روش برای قدردانی و تشکر از کارمندان وجود دارد اما شاید سه روش زیر برای تشکر کردن از کارمندان و همکاران کافی باشد.

۱- از صمیم قلب تشکر کنید

توصیه یک مدیر: تشکر از کارمندان را فراموش نکنید
از صمیم قلب از کارمندان تشکر کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای اینکه تشکر خود را قلبا ثابت کرد، گفتن آن به صورت رو در رو  است. اگر کلمات تشکرآمیز را مستقیم به افراد بگویید، با آنها ارتباط قوی‌تری برقرار کرده‌اید ولی باید بدانید که باید با احتیاط این کلمات را به زبان آورید. کافی است کمی بی‌احساس و مانند روبات از آنها تشکر کنید تا کارمندان احساس کنند که شما فقط می‌خواهید آنها را تشویق به کار بیشتر کتید. با این کار با هر بار تشکر کردن شما، آنها بی‌انگیزه‌تر می‌شوند.
در واقع زمانی که افراد با طعنه و یا منظوری غیر از قدردانی از دیگران تشکر می‌کنند، نتیجه عکس خواهد داشت. در ضمن اگر فراموش می‌کنید از کارمندانتان تشکر کنید، از یکی از افراد نزدیک خود درخواست یادآوری کنید. حتما در هنگام تشکر کردن به چشمان مخاطب نگاه کنید و به او ثابت کنید که این کار را از صمیم قلب انجام می‌دهید و نه از روی عادت.
بر اساس تحقیق، یک تشکر از صمیم ‌قلب می‌تواند حس مثبت را به صورت نفر به نفر در کل سازمان پخش کند و بر ۲۵۸ نفر تاثیر مثبت داشته‌ باشد.

۲- بگویید برای چه تشکر می‌کنید

توصیه یک مدیر: تشکر از کارمندان را فراموش نکنید
دلیل تشکر کردن خود را بگویید

بطور شفاهی، بخاطر عملکرد، دستاورد و یا رفتار کارمندان از آنها تشکر کنید. این همان زمانی است که باید از کارمندان یا همکارانتان سپاسگزاری کنید تا هم آنها را برای کار بیشتر تشویق کنید و هم به دیگران ثابت کنید که شما مدیری باهوش هستید و عمکلرد و رفتار مثبت آنها را می‌بینید.
ممکن است فکر کنید تشکرکردن کار بسیار ساده و راحتی است ولی در واقع بسیار پیچیده و مهم است. باید دقیقا مشخص کنید چرا تشکر می‌کنید و نشان دهید چقدر این کار برای شما و سازمان‌تان مهم بوده است. به کارمندان بگویید به خاطر انجام فلان کار از شما تشکر می‌کنم،  زیرا  کار شما باعث پیشرفت کار همه ما خواهد شد.

۳- از افرادی که روی شما و کارتان تاثیر مثبتی داشتند تشکر کنید

توصیه یک مدیر: تشکر از کارمندان را فراموش نکنید
از همه افراد فعال تشکر کنید

از تک‌تک افرادی که در سازمان شما تاثیر مثبتی داشتند، تشکر کنید و  صادقانه به آنها بگویید که چه تاثیرات مثبتی روی شما و سازمان دارند. انجام این کار باعث تقویت روحیه همکاری و بالا بردن ارزش کار آنها در میان همکاران‌شان می‌شود.
به عنوان یک مدیر از تشکر کردن خجالت نکشید زیرا برای با این کار می‌توانید قدرشناسی خود را به کارمندان ثابت کنید. مثلا اگر از یکی از دوستان خود درخواست نوشتن مقاله‌ای کردید و او کار خود را بخوبی انجام داد، اینگونه تشکر کنید‌:

بخاطر نوشتن چنین مقاله خوبی ازت تشکر می‌کنم چون اگه می‌خواستم خودم این کار رو کنم احتمالا به این خوبی انجام نمی‌شد. این کار نتیجه بسیار برای ما داشت و مطمئنم اگر تو نبودی نمی‌تونستم این کار رو کنم.

کلام آخر

اگر این سه روش را امتحان کنید، کارمندان و همکارانتان با خود فکر می‌کنند که همکار و مدیرم تلاش من را می‌بینند و این یعنی من نقش مهمی در این اداره ایفا می‌کنم. پس حتما وجود من در این اداره موثر و مهم است.

پس اگر درست از آنها تشکر کنید، آنها هم بیشترین تلاش خود را خواهند کرد.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

سید محمد معلمی

An English lover
English translator & English teacher

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها