موفقیت در زندگی موفقیت در کار

برای موفقیت مادام‌العمر یاد بگیرید!

چگونه مادام‌العمر یاد بگیریم؟

انسان‌ها عملاً دارای ظرفیتی نامحدود برای یادگیری و کسب مهارت‌های بیشتر در رشتۀ انتخابی خود هستند. یعنی توانایی‌های ذهنی و ذکاوت شما به حدی است که اگر تمام باقی ماندۀ عمر خود را هم صرف یادگیری و کسب مهارت‌ها کنید، هرگز نخواهید توانست از تمام این ظرفیت استفاده کنید.

شما تواناتر از حد تصور هستید

با به‌کارگیری نیروی ذهنی در شرایط مختلف، هیچ مانعی نیست که برطرف نشود؛ مشکلی نیست که حل نگردد و هدفی نیست که قابل دسترسی نباشد. ذهن شما مانند عضله‌ای است که رشدش به فعالیت آن بستگی دارد. همانطور که باید عضلات خود را تحت فشار قرار دهید تا رشد کنند، عضلات ذهنی خود را نیز باید برای قوی شدن به کار گیرید. جالب اینکه هر چه بیشتر بیاموزید، قدرت یادگیری شما بیشتر می‌شود و درست مانند ورزش یا بازی، هر چه بیشتر آن را تمرین کنید در آن بهتر می‌شوید.

هرچه بیشتر وقت خود را صرف یادگیری مادام العمر کنید، یادگیری آسان‌تر می‌شود.

رهبران بزرگ و مدیران موفق همیشه در حال یادگیری هستند. یادگیری مستمر، کلید موفقیت در قرن بیست و یکم و عصر فناوری اطلاعات و  دوره‌ای است که افراد موفق تنها با چند ثانیه احتلاف در کسب علوم و اخبار روز،‌ از همدیگر پیشی می‌گیرند.

یادگیری مادام العمر حداقل شرط موفقیت در هر رشته‌ای است. همین امروز تصمیم بگیرید که دانشجوی حرفۀ خود بشوید و برای بقیه عمر به آموختن و بهتر شدن ادامه دهید.

سه کلید موفقیت در یادگیری مادام العمر

۳۰ دقیقه مطالعه در روز

هر روز به مدت ۳۰ الی ۶۰ دقیقه در رشتۀ خود مطالعه کنید. مطالعه برای ذهن به منزلۀ ورزش برای بدن است. کتاب خواندن به مدت یک ساعت در روز، یعنی خواندن یک کتاب در هفته که بالغ بر خواندن ۵۰ کتاب در سال و ۵۰۰ کتاب طی ده سال می‌شود. اگر شما یک کتاب در هفته بخوانید، نسبت به یک فرد متوسط که یک کتاب در سال می‌خواند، برتری شگفت‌انگیزی در رشتۀ خود پیدا خواهید کرد. تنها صرف یک ساعت برای مطالعۀ روزانه، شما را به داناترین و شایسته‌ترین فرد با بالاترین درآمد در حرفۀ خودتان تبدیل می‌کند.

کار کشیدن از گوش‌ها در حرکت

شاید بد نباشد همه بار مطالعه را به دوش چشم‌ها نیاندازیم. هنگام رانندگی به برنامه‌ها و فایل‌های آموزش صوتی گوش کنید. هر فرد به طور متوسط  بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ ساعت در سال پشت فرمان اتومبیل می‌نشیند. این زمان معادل ۱۲ الی ۲۴ هفته کاری ۴۰ ساعته، یا ۳ تا ۶ ماه زمان کاری و برابر با یک تا دو ترم تمام وقت دانشگاهی است. اتومبیل خود را به یک وسیلۀ آموزشی یا دانشگاه سیار تبدیل کنید. هرگز اجازه ندهید بدون گوش کردن به برنامه آموزشی موتور اتومبیل روشن باشد. بسیاری از مردم با معجزۀ یادگیری از طریق گوش  و آموزش از طریق حس شنوایی میلیونر شده‌اند. به همین دلیل آموزش صوتی را اغلب بزرگ‌ترین جهش آموزشی پس از اختراع چاپ می‌دانند.

حضور در همایش‌ها و سمینارهای خصوصی

صرف‌نظر از همایش‌ها و سمینارهای خسته‌کننده دولتی،‌ گهگاه موسسات خصوصی و شرکت‌های حرفه‌ای، جلسات آموزشی و سمینارهای خوبی برگزار می‌کنند. تا حد امکان در هر دوره و سمینار مفیدی که در رشتۀ شما برگزار می‌شود شرکت کنید. ترکیب مطالعه، گوش دادن به برنامه های صوتی و شرکت در سمینارها، باعث صرفه‌جویی صدها ساعت، میلیون‌ها تومان و سال‌ها کار سخت در جهت دستیابی به سطح استقلال مالی موردنظر شما می شود.

تصمیم بگیرید از امروز برای تمام عمر یک دانشجو باشید. این تصمیم تأثیر شگفت‌انگیزی در زندگی حرفه‌ای شما خواهد داشت زیرا یادگیری مادام العمر یک عامل مهم در میلیونر شدن است.

دنیس ویتلی سخنران و نویسنده
دنیس ویتلی سخنران و نویسنده مشهور

تمرین عملی:

موضوعی را انتخاب کنید که واقعاً موجب افزایش بهره‌وری و کارآیی شما شود. تسلط کامل بر این موضوع را هدف خود قرار دهید. سپس به صورت خودآموز، هر روز دربارۀ آن مطالعه کنید، به برنامه‌های صوتی گوش دهید و در دوره‌های مرتبط شرکت کنید. چنان بر روی این موضوع کار کنید که گویی آیندۀ شما به آن بستگی دارد، چون  در واقع همین طور هم هست. به قول دنیس وِیتلی:

یادگیری مستمر حداقل شرط لازم برای کسب موفقیت در هر زمینه ای است.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

طراح‌باشی

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها