آموزش‌های عمومی خانه‌داری سبک زندگی

اگر لباس‌های خود را دوست دارید،‌ قبل از شستن بخوانید

اگر لباس‌تان را دوست دارید قبل از شستن بخوانید

 

برای خیلی از ما پیش آمده که بعد از شستشوی لباس، متوجه تغییر رنگ، تغییر سایز، تغییر فرم و لکه‌ دار شدن آنها شویم. اما اگر با روش شستشوی درست لباس و نیز علامت‌های هشداردهنده روی پوشاک آشنا باشیم،‌ کمتر دچار این دردسر می‌شویم.

۱) معنی علامت‌های روی لباس چیست؟

علائم موجود روی لباس‌ها، حاوی پیام‌های مهمی برای ما و شما در حین شستشو است که آگاهی از آنها، کار را بسیار آسان‌تر می‌کند.

الف) علامت شماره ۱، به دمای مناسب شستشو اشاره دارد. اگر یک نقطه دارد، با آب سرد، اگر دو نقطه دارد با آب ولرم و اگر سه نقطه دارد، با آب داغ باید شسته شود. اگر حرف X نیز وجود داشت، باید آن در خشک کن قرار دهید.

ب) علامت شماره ۲، به شیوه خشک کردن لباس اشاره دارد. دایره سفید رنگ به آن معناست که شما می‌توانید با هر دمایی آن را خشک کنید. به علاوه، یک نقطه به معنای دمای کم، دو نقطه به معنای دمای متوسط و سه نقطه به معنای دمای زیاد است.

ج) علامت شماره ۳، به معنای آن است که شما می‌توانید لباس‌ها را در هوای آزاد گذاشته تا خشک شوند ولی اگر علامت X بزرگی دیدید، باید لباس را در ماشین لباسشویی برای خشک شدن قرار دهید.

د) علامت شماره ۴، به این اشاره دارد که شما می‌توانید از کلر استفاده کنید. اگر مثلث سفید رنگی هست، با احتیاط ، کلر اضافه کنید ولی اگر علامت X وجود دارد، به اندازه کافی کلر بریزید.

1

 

۲) دسته‌بندی لباس‌ها

برای شستشوی البسه، آنها را به چهار دسته تقسیم کنید؛ سفید، روشن، تیره و نازک( نکته: اگر می‌خواهید تعداد دسته‌ها کم‌تر شوند، می‌توانید البسه سفید و روشن را با هم یک دسته حساب کنید).

۳) بررسی البسه

برای اینکه از خالی بودن جیب‌ها و بسته بودن زیپ‌ها مطمئن شوید، لباس‌ها را قبل از قرار دادن در ماشین لباسشویی، بررسی کنید.

2

۴) آب سرد

آب سرد برای لباس‌های نازک و لطیف مناسب است. همچنین می‌توانید لباس‌های چرمی و سوییشرت‌ها و دیگر البسه‌ای که ممکن است کوچک شوند را هم با آب سرد بشویید.

۵) آب ولرم

آب ولرم برای شستن السبه سفید و روشن بسیار ایده‌آل است. البته با افزودن محلول شیمیایی، نیز می‌توان هم باکتری‌های موجود را از بین برد و هم لکه‌ها را پاک کرد.

۶) آب گرم

آب گرم بهترین گزینه برای از بین بردن لکه‌های سرسخت و شستشوی حوله‌های حمام است.

۷) استفاده از محلول‌های شیمیایی

الف) تصویر شماره ۱، به درخشندگی لباس‌های روشن و سفید کمک می‌کند. البته مراقب باشید تا از آن هرگز برای شستن البسه رنگی استفاده نکنید. اگر ماشین لباسشویی‌ شما مخزن محلول‌های شیمیایی ندارد، به خاطر داشته باشید که قبل از استفاده، آن را با آب، رقیق کنید.

ب) تصویر شماره ۲، تمامی لکه‌ها را از بین می‌برد و برای تمامی رنگ‌ها قابل استفاده است.

ج) تصویر شماره ۳، نرم کننده‌ها، بهترین گزینه برای نرم کردن حوله‌ها هستند.

3

۸) پر کردن ماشین لباسشویی

ابتدا در ماشین لباسشویی آب بریزید. بعد از اینکه یک سوم ماشین پر از آب شد، محلول شیمیایی را اضافه کنید. پس از حل شدن محلول در آب، لباس‌ها را اضافه کنید. بیشترین مقداری که می‌توان در ماشین لباسشویی البسه گذاشت، یک سوم ظرفیت آن است.

۹) چرخش ماشین لباسشویی

الف) نرمال: برای لباس‌های چرمی، کتان و حوله‌ها مناسب است. البته لکه‌های قوی را نیز از بین می‌برد.

ب) دائمی: برای لباس‌های دارای پلی‌استر مناسب است و از چروک شدن آنها جلوگیری می‌کند.

ج) آهسته: برای شستشوی البسه پشمی و نرم مناسب است.

۱۰) شستشو با دست

سینک ظرفشویی یا دستشویی را با مخلوط محلول شیمیایی و آب خنک یا ولرم پر کنید و بگذارید لباس‌ها بمدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه خیس شوند. این کار را ۲ یا ۳ بار انجام دهید و بعد در هوای آزاد گذاشته تا خشک شود.

۱۱) دورهای ماشین لباسشویی برای خشک شدن البسه

الف) حرارت بالا: این گزینه برای لباس‌های سفید، شلوار، حوله‌ها، و لباس‌هایی که تا حدودی کوچک شده‌اند، مناسب است. از این گزینه برای لباس‌های شسته شده در آب داغ استفاده نکنید.

ب) حرارت متوسط: این گزینه از چروک شدن البسه جلوگیری می‌کند. از حرارت متوسط برای خشک کردن لباس‌های نازک استفاده نکنید زیرا شکل خود را از دست می‌دهند.

ج) حرارت کم: این گزینه برای لباس‌هایی که پارچه شکننده دارند، مناسب است.

۱۲) آویزان کردن البسه

این نوع خشک کردن برای لباس‌هایی مناسب است که انعطاف‌پذیر نیستند. البسه پشمی، کتانی و پلی‌استر از این قبیل پارچه‌ها هستند. فراموش نکنید که سوییشرت‌ها باید در محلی صاف خشک شوند نه آویزان.

چند نکته راهنما

  • در صورتی که می‌خواهید حوله‌ها را برای خشک شدن روی سطح صافی بگذارید، برای خشک شدن هرچه سریع‌تر حوله‌های خیس، یک حوله خشک را در کنار آنها قرار دهید؛ این کار باعث می‌شود حوله خشک، بخار را جذب کند.
  • اگر البسه خشک ولی چروک شده‌اند، آنها را در حوله‌ای مرطوب قرار داده و در خشک‌کن قرار دهید. خشک‌کن را ۱۵ دقیقه روشن کرده تا چروک‌ها از بین بروند.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

سید محمد معلمی

An English lover
English translator & English teacher

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها