آموزش زبان خارجی آموزش‌های عمومی

آیا افراد منطقی دیرتر زبان خارجی یاد می‌گیرند؟

آیا منطق مانع یادگیری زبان خارجی می‌شود؟

بسیاری از زبان آموزان – یا بهتر بگوییم – بسیاری از افراد همواره به دنبال آنند که برای قبول کردن هر چیزی به آنان دلیل و منطق با توضیحات کافی ارائه شود تا نقطه مبهمی در ذهن آنان باقی نماند. حال این طرز فکر در یادگیری یک زبان خارجی چگونه به ما کمک می‌کند؟

در یادگیری زبان، به دنبال دلیل و منطق بودن خوب است یا بد؟

شکی نیست که ذهن کنجکاو انسان همواره به دنبال چراها و چگونگی‌ هاست، در غیر این‌ صورت عدم ارضای این حس همواره باعث سردرگمی ذهن می‌شود. اما مگر زبان‌ها در ابتدا بر مبنای دلیل و منطق ساخته شده‌اند؟

بدیهی است که جواب منفی است. زبان ها در ابتدا چیزی نبوده‌اند که کسی آنها را با استفاده از چهارچوبی مشخص و بر پایه قوانینی خاص طراحی کرده باشد، بلکه صرفا ابزاری بوده‌اند در دست بشر که با استفاده از آن با همنوع خود ارتباط برقرار کند؛ و در مرحله بعد قوانین دستوری لابلای این مفاهیم گنجانده شده‌اند.

آیا منطق مانع یادگیری زبان خارجی می‌شود؟

برای مثال، به یاد دارم در یکی از روزهای ترم اول کلاس زبان آلمانی که خودم به عنوان شاگرد در آن حضور داشتم، استاد محترم مشغول توضیح دادن این بودند که چگونه بگوییم اهل چه کشوری هستیم (Ich bin aus dem Iran یا Ich komme aus dem Iran)، در حالی که استاد از قبل توضیح داده بود عنوان استفاده شده قبل از نام ایران، der است نه dem، تا زمانی که کتاب را باز کردیم و با این مسئله مواجه شدیم که کتاب بیشتر کشورهای دیگر را بدون عنوان و بعضی های دیگر با عنوان های متفاوت به کار برده بود؛ مثلا برای کشور سوییس عنوان die به کار می رفت، با فرم جمله ای Ich komme aus der Schwiez.

اوضاع زمانی پیچیده تر شد که کشورهایی دیگر وارد ماجرا شدند که عنوانشان همان die بود، اما کاربرد آنها در جمله باز هم متفاوت شد: Ich komme aus den Nederlanden.

اولین عکس‌العمل شاگردان کلاس این بود که از استاد بخواهند توضیح دهد که دلیل این همه بی‌نظمی چیست. اما استاد محترم هیچ توضیحی نداده و تنها از شاگردان خواستند این جملات را حفظ کنند.

چهار ترم گذشت تا پاسخ خود را بگیریم (خیلی هم خوب فهمیدیم)، و این را نیز دریافتیم که توضیح این موارد در ترم اول کاملا غیر ممکن بود چون  این کار خود سه تا چهار جلسه زمان لازم داشت و ما نیز در آن زمان به هیج عنوان توانایی درک این مطالب را نداشتیم.

آیا منطق مانع یادگیری زبان خارجی می‌شود؟

در همان ابتدا به دنبال دانستن دلیل همه چیز نباشید

اگر در کتاب‌های آموزش زبان مطلبی می‌بینید یا می‌شنوید که فراتر از دانش فعلی شما است، نگران نباشید. این استراتژی بیشتر این کتاب‌هاست که تنها برای آشنا کردن شما با بعضی مطالب، و فقط برای آنکه در آینده درک آنها برای شما آسان تر باشد، دست به این کار می‌زنند. آرامش خود را حفظ کنید، به استاد خود اعتماد کنید و جلو بروید. به زودی در زمان مناسب پاسخ‌های خود را خواهید گرفت.

این امر به این معنی نیست که کنجکاوی را کنار بگذارید

اشتیاق به یادگیری، عامل اصلی جلوبرنده شما در یادگیری است. همان طور که در مطلب ۷ درس برای یادگیری بهتر یک زبان خارجی گفته شد، هیچ گاه نباید یادگیری را محدود به فضای کلاس کنید، از هر فرصت، هر ابزار و هر زمانی برای پیشرفت خود بهره ببرید. پرسشگر باشید و به دنبال تازه‌ها بگردید.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

علی بلوری

نویسنده، کپی‌راتیر، مترجم و مدرس زبان انگلیسی

نوشتن دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها