آموزش‌های عمومی سفر و طبیعت

آموزش مقابله با سرما- آموزش ساخت پناهگاه برفی

آموزش زنده ماندن در برف
جان‌پناه برفی در زمستان

اگر اهل طببیعت‌گردی و ماجراجویی هستید، احتمالا برایتان پیش آمده که در برف و سرما گیر کرده باشید. قطعا بهترین راه‌حل خروج از موقعیت خطرناک و رساندن خود به یک محل امن است. اما متاسفانه پیدا کردن مسیر درست در برف و بوران، حتی برای حرفه‌ای‌ها هم سخت است. در این مطلب می‌خواهیم روش ایجاد پناهگاه برفی در طبیعت را آموزش دهیم. یاد گرفتن این مطلب می‌تواند جان شما و همراهانتان را نجات دهد.

ساختن پناهگاه برفی در طبیعت

 

افرادی که همیشه به خطرات فکر می‌کنند، در هنگام بروز حوادث مطمئن‌تر عمل می‌کنند. پس همیشه یادتان باشد! وقتی در برف و سرما گرفتار شدید، قبل از تاریکی شب و پیش از اینکه تمام توان‌تان را مصرف کنید باید به فکر ساختن پناهگاه باشید. اگر به سرعت عمل کنید می‌توانید از بهترین ماده عایق، یعنی برف برای ساختن پناهگاه استفاده کنید.

۱-محل پناهگاه

حفظ جان در برابر یخ زدگی در برف

هرگز سرپناه خود را در شیب کوه یا در میان دره نسازید، زیرا در این مکان‌ها خطر ریزش بهمن وجود دارد. سعی کنید جان‌پناه خود را در کنار بیشه‌ها، درختان شکسته و یا انبوه درختان درست کنید. در کنار درخت یا بوته‌ها یک حفره برفی ایجاد کنید تا مانع باد و سرما شود. در سمتی که باد می‌وزد برف بیشتری انباشه کنید تا مانع باد شود. دامنه و نزدیک یال کوه بهترین منطقه و نزدیک دره‌های سرد و مرطوب‌ بدترین جا برای اسکان است. بادتان باشد هرگز کنار صخره و پرتگاه مستقر نشوید.

۲-اندازه و عمق پناهگاه

آموزش ساخت پناهگاه برفی
آموزش ساخت پناهگاه برفی

اگر هنوز تا شب فرصت دارید زمین را بیشتر حفر کنید. این کار علاوه بر این که ضربان و دمای بدن‌تان را بالا می‌برد، شب گرم‌تری برای‌تان خواهد ساخت. اما مواظب باشید عرق نکنید! رطوبت بزرگ‌ترین دشمن شما در سرماست. اندازه پناهگاه نباید بزرگ باشد و ورودی آن نیز باید به اندازه‌ای باشد که با کوله و یا شاخ و برگ درخت پوشانده شود. جهت تهویه هوا هم کافی است سه سوراخ کوچک در سقف ایجاد کنید. اگر اجاق الکلی یا خوراک‌پزی دارید تا وقتی مطمئن نشدید که پناهگاه تهویه مناسبی دارد از آن استفاده نکنید. در کل توصیه می‌کنیم اصلا سراغ روشن کردن آتش در پناهگاه نروید چون مونواکسید کربن به سرعت انسان را از پای درمی‌آورد.

۳-عایق‌بندی پناهگاه

هرگز از ورقه یا هر وسیله فلزی برای پوشاندن درب و سقف پناهگاه استفاده نکنید. برف بهترین عایق است. همچنین برای استحکام بیشتر می‌توانید از شاخه و برگ درختان در دیواره‌های پناهگاه استفاده کنید. برای نشیمنگاه از کوله، شاخ و برگ درخت، کاغذ و هر وسیله عایق دیگر استفاده کنید. همچنین خودتان را نیز با کلی برگ و بوته یپوشانید.

۴-درخواست امداد از ۱۱۲

اگر هنوز شارژ گوشی را از دست نداده‌اید با امداد ۱۱۲ تماس بگیرید. شماره تلفن ۱۱۲ حتی در صورت نداشتن اعتبار و با همه اپراتور‌ها کار می‌کند. مثلا اگر شما سیم کارت همراه اول دارید اما در آن منطقه فقط اپراتور ایرانسل در دسترس است، شما همچنان می‌توانید با شماره‌های اضظراری مانند ۱۱۲ تماس بگیرید. همچنین برخی از برنامه‌های مسیریابی که با جی‌پی‌اس کار می‌کنند، می‌توانند موقعیت latitude و longitude (طول و عرض جغرافیایی) شما را مشخص کنند. با فرستادن این اعداد برای دوستان یا گروه امداد، آنها می‌توانند محل دقیق شما را شناسایی کنند.

فراموش نکنید اعتماد به نفس و کنترل شرایط، بزرگ‌ترین سلاح شماست و با رعایت همه موارد می‌توانید جان خود را نجات دهید. موارد بالا برای زمانی است که شما در برف باشید، اما اگر شما در جنگل هستید و می‌خواهید از سرما در امان باشید، توصیه می‌کنیم مطلب آموزش درست کردن سرپناه جنگلی را بخوانید.


پیروز باشید!
طراح باشی

درباره نویسنده

علی شهبازی

کپی رایتر, مدیر تولید محتوا و آهنگساز،
Copywriter, Content manager , video marketer and musician

دیدگاه

برای نوشتن دیدگاه کلیک کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    • با سلام و تشکر ازدیدگاهتون
      خوشحالیم که این مطلب آموزشی برای شما سودمند بود.
      پیروز باشید، طراح باشی

مشترک خبرنامه شوید

پربازدیدها